На 24 януари Сливен ще бъде домакин на първия Национален фолклорен фестивал на самодейните състави на служителите в системата на изпълнение на наказанията.
Още: Отпуснаха пари за ремонт на Сливенска света митрополия
Още: "Възраждане" втори в Сливен, Пеевски пред ПП-ДБ
Той е част от програмата за честване на 140-та годишнина от подписването на Привременните правила за учредяване на затворите и ще премине под надслов „Да се върнем при извора“.
В проявата ще участват над 130 служители от затворите и от областните служби „Изпълнение на наказанията“. Авторитетно жури от Ансамбъл за народни песни и танци - Сливен ще оценява представянето на участниците в категориите: танцово и певческо изкуство.
Фестивалът се организира от Главна дирекция “Изпълнение на наказанията“, с подкрепата на Община Сливен и ще бъде открит от заместник-министъра на правосъдието проф. Николай Проданов.
Още: Безплатни прегледи за гръбначни изкривявания при деца в Сливен
Още: „Никога нямаме вода“: Хората в сливенско село са готови на протест
В Сливен се намира единственият женски затвор у нас. Към него функционират затворническо общежитие от закрит тип, две затворнически общежития от открит тип и поправителен дом за непълнолетни девойки. В затвора се настаняват също обвиняеми и подсъдими жени с наложена мярка за неотклонение „задържане под стража“, както и лишени от свобода мъже - за нуждите на обслужващата дейност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 100 млн. лева за едва 20-25% намаление на загубите на вода в Сливен
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 21 МИР - Сливен
Сливенският женски затвор разполага с добра производствено-стопанска база, състояща се от шивашки цех, производствено хале и складови помещения.
В изпълнение на програма на Министерство на правосъдието за подобряване на условията в местата за лишаване от свобода, през 2017 г. в затвора в Сливен приключи обществена поръчка с предмет „Ремонт и подмяна на ВиК инсталация и обособяване на санитарни възли в спалните помещения“. В основния корпус на затвора са напълно обновени шест коридора, включващи 76 жилищни помещения със санитарни възли, шест умивални с бани, шест клуба по интереси, два кабинета, трите етажни площадки. Изградена е и система от слънчеви колектори към отоплителното стопанство, повишаваща възможностите за подаване на топла вода към санитарните възли.
През 1971 г. към затвора е открито Средно училище „Аргира Жечкова“, което разполага с 12 учебни стаи, помещения за извънкласна дейност, библиотека, учебна шивашка работилница, клуб “Работа” - финансиран и оборудван от Ноу-Хау фонда към Британското посолство и физкултурен салон. През 1998 г, към училището бе осветен параклис „св. Мария Магдалина“.
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 21 МИР - Сливен
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 21 МИР - Сливен
Медицинският център в затвора е лечебно заведение за извънболнична помощ, което осъществява диагностична, профилактична, консултативна и лечебна дейности, дентална помощ, диспансеризация и наблюдение, както и хигиенно-санитарен контрол, по отношение на лишените от свобода лица и задържаните лица. В периода 2013 г. - 2014 г. по Норвежки финансов механизъм бе осъществен проект „Рехабилитация на медицински център и детска ясла в затвора в гр. Сливен”. Към медицинския център са обособени 4 консултативно-приемни кабинета, кабинет по дентална медицина, гинекологичен кабинет, амбулатория, аптека, изолатор със самостоятелен санитарен възел, стационар с 2 болнични легла за краткотрайно лечение, сервизно помещение със стерилизационна, чакалня с асептизатор.
Обновеното Отделение за бременни и майки с деца до една година разполага с две помещения за диференцирано настаняване на децата, кът за игра, млечна кухня с възможност майките да приготвят храната, пералня и сушилня, санитарни възли.
В затвора са обособени също две зали за свиждане, едната от които специализирана за майки с малки деца. Изградена е и къща за удължено свиждане и престой на открито. По Програма ФАР през 2009 г. са създадени методически кабинет и компютърна зала.
Центърът за културно-информационна дейност към затвора разполага с книгохранилище с фонд от над 16 хиляди тома художествена, специализирана и справочна литература, както и зала за сценични изяви с 220 места.
Предвижда се тържественото отбелязване на 140-та годишнина от утвърждаването на Привременните правила за учредяване на затворите - от руския императорски комисар княз А. М. Дондуков-Корсаков, да се състои в София на 29 януари, когато е и професионалният празник на служителите от затворите.