Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 20% от хората в Шуменско живеят под прага на бедността

28 октомври 2015, 13:21 часа • 2885 прочитания

Под прага на бедност в област Шумен живее 21,6 % от населението, сочат данните за миналата година на Териториалното статистическо бюро, съобщава "Дарик нюз". През 2014 г. линията на бедност в областта е 300.8 лв. средномесечно на лице от домакинство (323.8 лв. за страната).

Oтносителният дял на бедните мъже в Шуменска област е 20.6%, а на бедните жени - 22.7%. В девет области относителният дял на бедните мъже е по-голям от този при жените. От тях с най-голяма разлика (5.7 процентни пункта) е област Добрич.

В сравнение с предходната 2013 г. размерът на линията на бедност се увеличава с 34.5%, а относителният дял на бедното население - с 3.6 процентни пункта.

 Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. Данните от изследването през 2014 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения за безработица, временна неработоспособност, бременност и майчинство, социални и семейни помощи и добавки, вкл. за отопление, на инвалиди и др.), равнището на бедност в област Шумен се повишава от 21.6 до 32.8%, или с 11.2 процентни пункта.

 Основният фактор, увеличаващ риска за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от населението, е икономическата активност на лицата и участието им на пазара на труда. За целия период на наблюдение относителният дял на бедните е най-висок сред безработните лица.

Образователното равнище, което до голяма степен определя достъпа до по-добро кариерно развитие и по-добре платена работа, оказва съществено влияние върху риска от бедност при заетите лица. Най-висок е относителният дял на работещите бедни с начално и без образование. С нарастване на образователното равнище относителният дял на бедните сред работещите намалява.

 Оценките на бедността в зависимост от типа на домакинството показват, че бедността е концентрирана сред възрастните едночленни домакинства, самотните родители с деца, както и домакинства с три и повече деца.

През 2014 г. най-ниската линия на бедност се наблюдава в областите Кърджали и Пазарджик - съответно 175 и 194 лв., а най-високата - в област София (493 лв.), следвана от област Перник (398 лв.). При изчисляване на линията на бедност за всяка област е приложен същият метод, както при линията на бедност на национално ниво - 60% от средния общ разполагаем нетен доход на домакинствата в рамките на областта.

 Най-висок е относителният дял на бедните в областите Пазарджик - 33.0%, Сливен - 30.8%, и Ямбол - 28.8%. а най-нисък в областите Габрово - 8.5%, Плевен - 11.8%, и Кюстендил - 14.0%. По този показател, с относителен дял от 21.6%, област Шумен заема десето място сред 28-те области.

В общите показатели на оценка на бедността са включени и субективни индикатори, свързани с материални лишения. Те показват субективната оценка и личните нагласи на лицата и домакинствата относно възможностите за задоволяване на отделни нужди и потребности. За оценка на материалните лишения се използват девет въпроса, свързани с потреблението на конкретни стоки и услуги, някои от които са:

• имало ли е домакинството затруднения при плащането навреме на разходи за жилището (заем за покупка на жилището, наем, текущи разходи за ток, вода и др.);

• може ли домакинството да си позволи, ако желае, едноседмична почивка извън дома;

• може ли домакинството да си позволи, ако желае, консумация на месо, пилешко или риба (или вегетарианския им еквивалент) всеки втори ден;

• притежава ли домакинството телефон (вкл. мобилен), цветен телевизор, автоматична перална машина, автомобил;

• ограничава ли се домакинството при отоплението на жилището поради недостиг на средства.

 Данните за област Шумен показват, че през 2014 г. 33 % от населението живее в тежки материални лишения (ограничения в 4 от изследваните 9 показателя), при 33.1% средно за страната. В единадесет области стойността на този показател е по-ниска от тази за област Шумен.

Лица, живеещи в домакинство с нисък интензитет на икономическа активност, се дефинират като лица от възрастовата група 0 - 59 години, живеещи в домакинство, където възрастните (18 - 59-годишните, с изключение на студентите от възрастовата група 18 - 24 години) работят под 20% от техния потенциал през наблюдавания период.

 Следвайки дефиницията през 2014 г. 9.5 хил. лица в област Шумен живеят в домакинства с нисък интензитет на икономическа активност, или 8.7% от населението (11.2% за страната). Относителният дял на тези лица е най-висок в област Видин (36%), а най-нисък в област Плевен (5.7%).

 Във връзка с поставените цели по ключови области в стратегията „Европа 2020" от изследването на доходите и условията на живот (EU-SILC) се изчислява комбиниран показател за регулярен мониторинг на напредъка на страните при изпълнение на националните подцели. Показателят включва лица, живеещи в риск от бедност, с материални лишения и в домакинства на безработни или с нисък интензитет на икономическа активност.

 Комбинирането на трите показателя показва, че през 2014 г. 35.4% от населението в област Шумен (40% за страната) се нуждае от специални грижи за преодоляване на бедността, социалното неравенство и изключването от активна трудова дейност.

 Индикаторите за бедност и социално включване са част от общите показатели на Европейската общност за проследяване на напредъка на страните в борбата с бедността и социалната изолация. Основен източник на статистически данни за пресмятане на общите индикатори е ежегодно провежданото наблюдение „Статистика на доходите и условията на живот (EU-SILC)".

 При изследването, проведено през миналата година в област Шумен, са посетени 180 домакинства от 22 населени места - 6 града и 16 села.

 

 

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес