Създателите на филми Джеймс Камерън, Мартин Скорсезе и Клинт Истууд призоваха Конгреса на САЩ да помогне на кината, засегнати от пандемията от коронавируса.
Джеймс Камерън призова конгреса на САЩ да помогне на киносалоните, съобщава „Контактмюзик“.
66-годишният режисьор - чиято филмография включва касови хитове като „Титаник“ и „Аватар“ - се обедини с колеги режисьори, продуценти и ръководители на филмови компании от Националната асоциация на собствениците на кина, Гилдията на режисьорите на Америка и Асоциацията на продукции за написването на писмо до Вашингтон с апел за финансова помощ за индустрията.
Те написаха: „Изживяването в киното е от основно значение за американския живот. 268 милиона души в Северна Америка са посетили кината миналата година, за да се смеят, плачат, да мечтаят и да вървят заедно напред."
Писмото също така твърди, че киносалоните са „велики обединители“, които без финансиране „може да не оцелеят от въздействието на пандемията“.
Кината в САЩ бяха принудени да затворят в началото на пандемията през март и въпреки че някои отвориха отново с намален капацитет, 69 на сто от малките и средни кинофирми ще подадат молби за банкрут или ще затворят за постоянно без помощта на правителството.
Писмото е подписано от повече от 70 души, включително известни режисьори като Мартин Скорсезе, Клинт Истууд, Джъд Апатов, Грета Геруиг, Джордан Пийл, Уес Андерсън и Анг Лий.
Те молят както републиканците, така и демократите, членове на Сената на Съединените щати и Камарата на представителите, да пренасочат неизразходваните средства от законопроекта за помощ за коронавируса, приет по-рано тази година, или да създадат нов пакет от помощи, който да поддържа кината.
Писмото продължава: „Кината са съществена индустрия, която представлява най-доброто, което американските таланти и творчество могат да предложат. Но сега се страхуваме за бъдещето им."
Те също така поискаха от правителството да подкрепи кино персонала, тъй като в театралната индустрия работят 150 000 души и около две трети от тези работни места могат да изчезнат, ако здравната криза продължи.
В писмото се добавя: „Нашата страна не може да си позволи да загуби социалната, икономическата и културната стойност, която кината предоставят.“