Песните за Евровизия може да имат репутацията на енергични и жизнерадостни, но оказва се, че всъщност мрачните песни могат да ти донесат победата.
От Би Би Си са разгледали в детайли всяка песен участваща в конкурса от 2006 година насам, за да разберат има ли рецепта за песен – победител на Евровизия?
Неочаквано, меланхолията продава. 8 от 12-те страни победителки са участвали с песен по-тъжна от обикновените песни, пише БГНЕС.
И да, песента на миналогодишния победител Салвадор Собрал, наистина е най-тъжната песен, печелила конкурса.
Интересно е, че Евровизия е станала все по-меланхолична и тазгодишните песни са с 30% по-тъжни от тези през 2006 г.
Вероятно създателите на песните да подозират, че тъжните песни печелят гласове.
Но ако си мислите, че песента победител на Евровиция трябва да е зареждаща и весела то не всичко е загубено. Някои от победителите са заложили на весели песни и все пак са прибирали големия трофей у дома. Например Лена – победителката от 2010-та година със своята песен „Сателит” (която е и най-веселата песен победителка от разгледаните 12 победители) или песента на Лорди „Hard Rock Hallelujah” , която спечели конкурса през 2006 г.
От Би Би Си са работили основно върху теория, която използва музикалната мярка за определяне на позитивността на една музика – наречена валентност. Точно това помага и на сайтове за разпространение на музика да препоръчват нова музика.
Валентността се основава на тоналността на песните и ритъма, игнорирайки текста.
„Всичко е от формата на вълната”, казва Елиът Бюскирк разказвач на истории по данни в Спотифай, чиито данни са използвани за изследването.
Има ясно очертана зона в централна и източна Европа, която показва, че повечето щастливи песни са били от там. България например е една от страните с много на брой весели, щастливи песни. Азербайджан пък е страната с най-тъжна песен изобщо. А Княжество Андора е страната с най-щастлива песен.
Повечето песни участващи в конкурса са в "До мажор" - 30 от 456 песни са в тази тоналност. Но ако искате печеливша песен е по-добре да заложите на "Ре минор".
Три от 12-те песни победителки са били в тази тоналност – „Молитва” (2007), „Приказка”(2009) и „Издигни се като феникс” (2014)
Песните победителите в конкурса е двойно по-вероятно да бъдат в минорна тоналност - 8 от 12 победители са в такава.
Но промяната на тоналността не винаги е успешна тактика за победа. Голяма част от стратегията са и костюмите, специалните ефекти на сцената или промяна на тоналността в края на песента. Но печелившите песни все по-малко съдържат смяна на тоналността в песента през последното десетилетие.
А какво можем да кажем за бързината?
Победителите са абсолютно навсякъде в тази класация - от „Молитва” с едва 77 бийта в минута „Running Scared” със своите 172 бийта в минута.
Средното темпа на Андора е най-високото със 177 бийта в минута, а на Черна гора е с около 100 бийта в минута.
Не е ясна дали бийта ще те доведе до победата в Евровизия, но изглежда, че има бийт, който може да „убие” песента ти. Четири песни през последното десетилетие са използвали темпо от 128 бийта в минута и всички те са били на последно или пред последно място.