Песните за Евровизия може да имат репутацията на енергични и жизнерадостни, но оказва се, че всъщност мрачните песни могат да ти донесат победата.
Още: Смесени чувства в "Ергенът": Новите момичета шокираха дамите в имението (СНИМКИ)
Още: Холивудската звезда Дженифър Лорънс роди второто си дете
От Би Би Си са разгледали в детайли всяка песен участваща в конкурса от 2006 година насам, за да разберат има ли рецепта за песен – победител на Евровизия?
Неочаквано, меланхолията продава. 8 от 12-те страни победителки са участвали с песен по-тъжна от обикновените песни, пише БГНЕС.
И да, песента на миналогодишния победител Салвадор Собрал, наистина е най-тъжната песен, печелила конкурса.
Още: Помните ли Мира от сериала "Революция Z"? Вижте актрисата Мона Гочев днес (СНИМКИ)
Още: Любимец от "Като две капки вода" бил спасител и уличен артист в Америка (ВИДЕО)
Интересно е, че Евровизия е станала все по-меланхолична и тазгодишните песни са с 30% по-тъжни от тези през 2006 г.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мария Илиева с тежко признание за пътя на омразата
Още: Популярен водещ обвини Мартин от "Ергенът", че го копира (ВИДЕО)
Вероятно създателите на песните да подозират, че тъжните песни печелят гласове.
Но ако си мислите, че песента победител на Евровиция трябва да е зареждаща и весела то не всичко е загубено. Някои от победителите са заложили на весели песни и все пак са прибирали големия трофей у дома. Например Лена – победителката от 2010-та година със своята песен „Сателит” (която е и най-веселата песен победителка от разгледаните 12 победители) или песента на Лорди „Hard Rock Hallelujah” , която спечели конкурса през 2006 г.
От Би Би Си са работили основно върху теория, която използва музикалната мярка за определяне на позитивността на една музика – наречена валентност. Точно това помага и на сайтове за разпространение на музика да препоръчват нова музика.
Още: Рут Колева очаква специално събитие след броени дни (СНИМКА)
Още: Успешна и щастлива на 50: Фърги показа своя СНИМКА от детството
Валентността се основава на тоналността на песните и ритъма, игнорирайки текста.
„Всичко е от формата на вълната”, казва Елиът Бюскирк разказвач на истории по данни в Спотифай, чиито данни са използвани за изследването.
Има ясно очертана зона в централна и източна Европа, която показва, че повечето щастливи песни са били от там. България например е една от страните с много на брой весели, щастливи песни. Азербайджан пък е страната с най-тъжна песен изобщо. А Княжество Андора е страната с най-щастлива песен.
Повечето песни участващи в конкурса са в "До мажор" - 30 от 456 песни са в тази тоналност. Но ако искате печеливша песен е по-добре да заложите на "Ре минор".
Три от 12-те песни победителки са били в тази тоналност – „Молитва” (2007), „Приказка”(2009) и „Издигни се като феникс” (2014)
Песните победителите в конкурса е двойно по-вероятно да бъдат в минорна тоналност - 8 от 12 победители са в такава.
Но промяната на тоналността не винаги е успешна тактика за победа. Голяма част от стратегията са и костюмите, специалните ефекти на сцената или промяна на тоналността в края на песента. Но печелившите песни все по-малко съдържат смяна на тоналността в песента през последното десетилетие.
А какво можем да кажем за бързината?
Победителите са абсолютно навсякъде в тази класация - от „Молитва” с едва 77 бийта в минута „Running Scared” със своите 172 бийта в минута.
Средното темпа на Андора е най-високото със 177 бийта в минута, а на Черна гора е с около 100 бийта в минута.
Не е ясна дали бийта ще те доведе до победата в Евровизия, но изглежда, че има бийт, който може да „убие” песента ти. Четири песни през последното десетилетие са използвали темпо от 128 бийта в минута и всички те са били на последно или пред последно място.