След като в края на 2022 година Сенатът на САЩ единодушно прие решение за забрана на федералните служители да използват TikTok на всички правителствени устройства, директорът на ФБР Кристофър Рей обяви:
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
"Имаме много сериозни опасения за нашата национална сигурност. Това включва възможността китайското правителство да използва TikTok, за да контролира събирането на данни от милиони потребители".
Мярката бе предложена от републиканския сенатор Джош Хоули и идва след като Държавния департамент и Министерството на вътрешната сигурност вече забраниха на свои служители да използват приложението поради опасения за сигурността. До този момент същото са направили и администрациите на общо 22 американски щата и над 20 университета в цялата страна. На територията на учебните заведения студенти, преподаватели, служители и посетители нямат достъп до видео платформата през WiFi мрежите, а на всички е препоръчано да премахнат приложението от личните си устройства.
Притесненията са свързани най-вече с предполагаемите връзки на компанията, която стои зад TikTok - ByteDance, с управляващата в Китай комунистическа партия.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
ОЩЕ: Откриха пробив в сигурността на TikTok
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
"TikTok е задната врата, през която Китай влиза в живота на американците. Това е заплаха за неприкосновеността на личния живот на нашите деца, както и тяхното психично здраве", пише сенатор Хоули в Twitter. "Смятам да предложа законодателство, което да забрани приложението на територията на цялата страна."
През лятото на 2020 г. Индия отряза достъпа на 59 китайски приложения, включително TikTok, WeChat, Weibo и QQ. По това време TikTok има близо 200 милиона потребители в Индия и бе най-големия пазар, наред със САЩ.
Причината за решението на правителството в Ню Делхи се оказаха притеснения относно заплаха за "суверенитета и териториалната цялост" на фона на традиционното регионално съперничество между Индия и Китай, подчертават от Webcafe.bg.
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
Дебатът по отношение на националната сигурност и ролята на приложения като TikTok идва в период на засилена конкуренция между Съединените щати и Китай в областта на шпионажа, събирането на данни и новите технологии. Тук става въпрос за потенциално следене на политически дисиденти и критици на режима в Пекин или оказване на влияние върху общественото мнение чрез правителствено контролирани кампании за разпространение на фалшиви новини и дезинформация.