Добре известно е, че социалните медии усилват дезинформацията и друго вредно съдържание. Сега застъпническата група "Институт за интегритет" се опитва да измери точно в каква степен и започна да публикува резултати, които планира да актуализира всяка седмица до междинните избори в САЩ на 8 ноември.
Още: Забраната на ТикТок в Албания предизвиква дебати относно свободата на словото
Още: OPPO Reno12 и Reno12 Pro: Иновативни смартфони за активен начин на живот
Първоначалният доклад на института, публикуван онлайн, установява, че една "добре измислена лъжа" ще получи повече внимание от типичното, вярно съдържание и че някои характеристики на сайтовете в социалните медии и техните алгоритми допринасят за разпространението на дезинформация, предаде БГНЕС.
Анализът показва, че Twitter има това, което институтът нарича голям фактор за усилване на дезинформацията, до голяма степен поради функцията му, позволяваща на хората лесно да споделят или "ретуитват" публикации. След него се нарежда TikTok, китайският сайт за видеоклипове, който използва модели за машинно обучение, за да прогнозира ангажираността и да прави препоръки на потребителите.
"Виждаме разлика при всяка платформа, тъй като всяка платформа има различни механизми за разпространение", казва Джеф Алън, бивш служител по въпросите на интегритета във Facebook и основател и главен изследовател в Института за интегритет. "Колкото повече механизми има за разпространение в платформата, толкова повече виждаме, че дезинформацията получава допълнителна дистрибуция".
Още: От 28 декември: Единно зарядно за телефони и таблети в ЕС, скоро и за лаптопи
Още: Холивудско кино у дома с Yettel и SkyShowtime
Институтът изчислява своите резултати, като сравнява публикациите, които членовете на Международната мрежа за проверка на фактите са определили като неверни, с ангажираността на предишни публикации, които не са били маркирани от същите акаунти. Институтът анализира близо 600 публикации, проверени за достоверност на фактите през септември, по различни теми, включително пандемията от ковид, войната в Украйна и предстоящите избори, предаде БГНЕС.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За свободата да останем винаги свързани
Още: Отраженията на многообразието, представени чрез изкуството
Според извадката, която институтът е проучил, във Facebook е имало най-много случаи на масова дезинформация, но тези твърдения са били засилени в по-малка степен, отчасти защото споделянето на постове изисква повече стъпки. Но някои от по-новите му функции са по-податливи на засилване на дезинформацията, установи институтът.
Коефициентът на усилване само на видеосъдържание във Facebook е по-близък до този на TikTok, установи институтът. Това е така, защото функциите на платформата Reels и Facebook Watch, които са видео функции, "и двете разчитат в голяма степен на алгоритмични препоръки за съдържание" въз основа на ангажираността, според изчисленията на института.
Instagram, който също като Facebook е собственост на Meta, има най-нисък процент на мултиплициране. Според института все още няма достатъчно данни, за да се направи статистически значима оценка за YouTube.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Институтът планира да актуализира своите констатации, за да проследи как варира степента на разпространение, особено с наближаването на междинните избори. В доклада на института се казва, че е много по-вероятно дезинформацията да бъде споделена, отколкото чисто фактическото съдържание.
"Усилването на дезинформацията може да се увеличи около критични събития, ако дезинформационните разкази започнат да доминират", се казва в доклада. "То може и да намалее, ако платформите въведат промени в дизайна около събитието, които намаляват разпространението на дезинформацията".
Норвегия: Facebook трябва да бъде глобен за незаконно прехвърляне на данни