Австралийски учени използват най-големия ускорител на частици в южното полукълбо, за да помогнат за бързо проследяване на откриването на ваксина срещу COVID-19.
Още: Холивудско кино у дома с Yettel и SkyShowtime
Още: За свободата да останем винаги свързани
Австралийският синхротрон в Мелбърн използва интензивни рентгенови лъчи, излъчвани от електрони, преминаващи през ускорителя, за да изследват ключовите протеини във вируса, заяви програмният директор Андрю Пийл, цитиран от БГНЕС.
Действайки като вид микроскоп, ускорителят позволява на изследователите да конструират 3-D карти на атомно ниво на протеините, така че да могат да разработят лекарства, които се свързват с вируса, потенциално предотвратяващи или лекуващи болестта.
"Ние насочваме светлината върху протеините и светлината, която се разпръсква от тях, ни казва къде е всеки атом в протеиновата молекула (на COVID-19)", каза Пийл.
Още: Отраженията на многообразието, представени чрез изкуството
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
"Трябва да знаете как изглежда протеинът, за да можете да проектирате лекарство, което да се прикрепи към него", добави той.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
„Това е като да проектирате ключ за заключване, трябва да знаете размерите на отвора за ключалката.“
Изследователи от цял свят изпратиха на екипа в Мелбърн десетки проби от протеини, които според тях могат да се свържат с вируса COVID-19 по начин, който би могъл да сведе до минимум или да предпази от болестта, каза Пийл.
"Използвайки нашата технология, в рамките на пет минути можете да разберете защо дадено лекарство действа или не работи при свързването към протеина на COVID-19", каза Пийл, оприличавайки процеса на завършване на пъзел.
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Проектът, финансиран от правителството, се надява, че технологията за бързо проследяване ще съкрати нормалното време за разработка на ефективни ваксини.