Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Страната ни става все по-уязвима за хакерски атаки

17 август 2017, 08:12 часа • 2076 прочитания

Страната ни става все по-уязвима за хакерски атаки. Американско изследване показва, че страната ни е на 26-то място в света по липса на защита на интернет и онлайн услугите. В противовес на световните тенденции, положението у нас се влошава.

Още: Смарт старт на годината с „Рециклирай и спести“ от Yettel

Още: Зимни оферти от А1: Селекция смартфони на лизинг без оскъпяване

Авторите на изследването са проверили стотици милиони компютри и сървъри в целия свят, както и интернет услугите, които преминават през тях – сайтове, имейли, бази данни, пароли, конфиденциална информация, телефония, съобщи bTV.

В България са изследвани над 4,4 млн. IP адреса. Страната ни е поставена сред 50-те най-застрашени страни в света и е класирана на 26-то място по уязвимост. Любопитно е , че след старта на проекта за сканиране на уязвимости на кибератаки Белгия от челното място по незащитеност вече е инвестирала достатъчно, за да излезе от негативната класация.

Проучването показва още, че обичайната практика в България е да се оставят отворени „врати” (портове), през които могат да бъдат атакувани компютри, сървъри и мрежи, както и да се краде, манипулира и подслушва информация. Заради нежеланието на доставчиците на интернет услуги да инвестират в криптиране на връзките, те излагат на риск клиентите си – техните пароли и кореспонденция са лесно достъпни в публичния интернет.

Още: Yettel предлага смартфони и смарт часовници с нулева вноска за първите три месеца

Още: Селекция смартфони с до 80% отстъпка от А1 до 10 февруари

„Имате две врати, едната е блиндирана и заключена, а другата широко отворена. Заключили сте едната, а другата сте отворили и всеки може да влезе във Вашата собственост. Така че, ако искате да Ви е сигурно както в реалния си живот, имате една врата – така използвате интернет – криптирано”, категоричен е експертът по киберсигурност Ясен Танев.

Сайтът на просветното министерство, който наскоро беше "пробит" от младеж, сега е със защитени портове. Училищата, които плащат на хостинг компании да поддържат сайтовете им, обаче са незащитени и през отворените портове лесно може да се стигне до личните данни на учениците.

В Министерството на транспорта и на съобщенията са отличници, но изненадващо се оказва, че сайтът на финансовото министерство има отворени портове и се поддържа от Сан Франциско. Сайтът на Министерството на културата също не е сигурен.

Експертите са категорични – сайтовете на институциите трябва да имат валиден сертификат и адресът да започва с https, за да бъде човек сигурен.

Още: Основателят на "Яндекс" си нае охрана, след като Путин му пожела да бъде здрав

Още: Над 82 000 души придобиха нови знания за защита в интернет и новите технологии през 2024 г.

За да избегнем хакерска атака, експертите съветват да изискваме от доставчиците защитени и критпирани комуникационни канали, както и да обновяваме софтуера.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес