Журналистиката е подложена на натиск от пропагандата и все по-усъвършенстваните фалшификати, подпомагани от софтуери с изкуствен интелект, комбинирани с недостатъчен надзор от страна на технологичните компании, заявиха от "Репортери без граници" (RSF).
Още: A1, Vodafone и Ericsson установиха първата в света международна 5G Standalone роуминг
Още: Кой спечели? Хуманоидни роботи се състезаваха с хора в полумаратон (ВИДЕО)
Като цяло средата за журналистите е оценена като "лоша" в 70% от 180-те държави в годишната класация на неправителствената организация, а "добра" - само в 8 държави.
Според 21-вия годишен доклад, който е публикуван днес в Световния ден на свободата на печата, Норвегия и Северна Корея остават съответно с най-добри и най-лоши условия за свобода на печата.
Тази година RSF постави в центъра на вниманието безбройните форми на дезинформация, които "заглушават" достоверните новини - проблем, усложнен от бързото развитие на изкуствения интелект. "Технологичната индустрия е тази, която позволява дезинформацията да се произвежда, разпространява и засилва", заяви пред АФП генералният секретар на RSF Кристоф Делоар.
Още: Религия, демокрация, дори любов: Ново общество, създадено от AI (ВИДЕО)
Още: Мъск: Това ще върне 10 часа от живота ви
"Надеждната информация е удавена в потоп от дезинформация", добави Делоар. "Все по-малко сме способни да усещаме разликите между истинското и изкуственото, действителното и фалшивото."
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Хората се вежливи с ChatGPT, за да не въстанат роботите: Това струва милиони долари допълнително
Още: Повече мегабайти за клиентите на Yettel, пътуващи в Швейцария и Монако
ОЩЕ: Учен: Съжалявам за работата си по изкуствения интелект, рисковете са страшни
Според него нагледен пример за това е Илон Мъск, който в края на 2022 г. завладя Twitter. В доклада се критикува неговата нова платена система за проверка, като се казва, че Мъск прокарва "произволен, основан на плащане подход към информацията до крайност".
В доклада се посочва и примерът с разработката на Midjourney - програма с изкуствен интелект, която генерира висококачествени изображения, които "захранват социалните медии с все по-правдоподобни и неразкриваеми фалшиви "снимки", като например тези на Доналд Тръмп, който е задържан от полицията, и на изпадналия в кома Джулиан Асанж в усмирителна риза, които наскоро заляха интернет.
Още: А1 с променено работно време през великденските празници
Още: Smart Fit от Yettel – първата крачка към активния начин на живот