Първият български изкуствен интелект е факт: Какво може BgGPT?

15 януари 2024, 18:00 часа • 9822 | прочитания

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT към Софийския университет представи днес първата българска платформа с изкуствен интелект BgGPT.

Още: Близо 1/3 от опитите за фишинг сред тийнейджърите се случват в онлайн игрите

Още: Театър, опера и балет стават част от дигиталните възможности за развлечение за абонатите на А1

Какво може BgGPT?

BgGPT е първият у нас отворен голям езиков модел с изкуствен интелект от последно поколение. Той ще може да бъде свободно използван от българските публични и частни организации. Като част от стратегията на INSAIT за създаване на отворен и публично достъпен изкуствен интелект в полза на обществото, BgGPT e специално обучен за спецификите на българския език, което ще позволи създаването на приложения и решения в полза на българското образование, бизнес, здравеопазване, публична администрация и други.

В първата си версия моделът е обучен върху над 3 милиарда изречения и се състои от 7 милиарда параметъра. BgGPT ще бъде напълно достъпен на националния празник 3 март.

За да продължи да развива споделеното ползване на модела и неговите приложения, екипът на INSAIT започва и серия от разяснителни срещи и събития с технологичната общност.

Още: До 400 лв. отстъпка на смартфони с високи DXOMARK оценки само в онлайн магазина на Yettel

Още: Животът на батерията и здравните показатели са двата най-важни критерия при избор на смартчасовник

Още: Изкуствен интелект разпознава отпечатъците от различни пръсти

Приоритет за правителството

"Съревнованието за развитие на модели, базирани на изкуствен интелект, се ускорява. Очакването е след няколко години икономиките в света да се разделят на такива, които използват изкуствен интелект, и такива, които не успяват. Успехът до голяма степен ще се предопредели от това доколко ще успеем да интегрираме този тип платформи", заяви министър-председателят акад. Николай Денков по време на представянето на най-новата разработка в областта на ИИ на INSAIT.

Още: Новини за изкуствения интелект: Нов софтуер пречи да се "крадат" изображения

Още: Тик Ток призна: Имало е мащабна кампания в полза на Калин Джорджеску

Още: Квантовите компютри са тук и застрашават всяка лична информация в интернет

Снимка: Пресцентър на Министерски съвет

"Намираме се на състезателната пътека, на която бъдещето зависи от бързото усвояване на технологиите и използването им по най-добрия възможен начин", посочи премиерът, цитиран от пресцентъра на Министерски съвет. Денков изтъкна, че тази тема е изведена като приоритет на правителствено ниво.

"Огромно предимство е да имаш собствена технология, която да се развива според задания, които са важни за нашата държава", отбеляза той. Министър-председателят заяви още, че с бюджета тази година ще бъде подкрепено развитието на изчислителен център, който е специализиран за изкуствен интелект, което е още една възможност този тип знание да се развива на световно ниво.

Акад. Денков изрази благодарност към научния директор на INSAIT проф. Мартин Вечев и неговия екип, както и към швейцарските партньори на института.

Още: Институт към СУ е единствен представител за Източна Европа в глобален Алианс за изкуствен интелект

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес