Първият по рода си NFT хакатон се проведе в периода 15-17 април и събра над 40 висококвалифицирани експерти в областта на обработката на данни. Домакини на иновативното състезание, организирано от Nexo и Data Science Society, в партньорство с Асоциация за развитие на София и Столична библиотека, бяха SofiaLab и Столична библиотека – филиал “Сердика”.
Участниците работиха по реално бизнес предизвикателство. Основната задача бе да се оцени стойността на едно NFT и да се създаде търсачка за този вид дигитални активи, която да разпознава изображенията и да ги свързва с база данни.
Темата привлече над 40 участника, както и екперти от академичния, научния и частния сектор. Сред членовете на журито са преподаватели от Технически университет – София, Софийски университет, Нов български университет и представители от Асоциация за развитие на София (Столична община).
Динамичното 48-часово иновативно състезание събра в опознавателни сесии екипи и ментори, по време на които всеки от отбор имаше възможност да обсъди своите идеи, както и да зададе конкретни въпроси по отношение на своето решение.
Всеки от отборите подходи по различен начин, за да достигне до решение на поставеният казус. По този начин на финалите бяха представени различни решения, което обогати и разшири погледа за това как може да се предвиди цената на едно NFT.
Най-добрите решения получиха награди в размер на $3000 под формата на крипто валута ETH, предоставени от Nexo, както и специална награда от 1000 BGN, предоставени от страна на Столична община.
Най-добрите решения, родени по време на иновативното състезания, са:
● Първо място и специална награда от Nexo - $2000 в криптовалута ETH -NFPs
Решението на отбор "Non-fungible primates", получило най-висока оценка от журито, използва допълнителна информация от мрежата Etherium за цена и волатилност на токените и чрез модел от типа gradient boosting tree , успява да създаде исканата класация по критерия уникалност. В допълнение, това решение анализира характеристики на токени, представени в изображения, като за целта тези характеристики са взети стойностите на невроните в последния слой на популярната конволюционна мрежа AlexNet.
● Второ място и специална награда от Nexo - $1000 в криптовалута ETH - Goal Diggers
Отборът "Goal diggers", спечелил втората награда, прави подбор на трансакциите, за да отличи само реалните такива. Отчитайки важността на общественият отзвук за всеки токен, отборът анализира честотата с която се срещат свързани с него думи в социални мрежи, оформя своя класация чрез класически метод за анализ на времеви редове.
● Специална награда от Столична община и Асоциация за развитие на София - ваучери на стойност 500 BGN - отбори JustForFun & PMI
Отборът "JustForFun" впечатли журито с използването на повторни споделяния на мнения в социалните мрежи (retweets) като критерии за важност на даден токен, а отборът "PMI" експериментира с набор от методи, които да способстват за своя класация. Подходите на тези два отбора бяха оценени от столична община.
● Специална награда от НБУ NAS - Nishki
Най-младият отбор "Nishki", използва идеята за групиране на токените в клъстери със сходни стойности на описващите ги характеристики, с което спечелиха устройство за мрежово съхраняване на данни.
Снимки от първия по рода си NFT Datathon.
За Nexo
Nexo е една от водещите институции за управление на дигитални активи в света. Мисията на компанията е да предостави пълен набор от финансови услуги с ползите от криптовалутите чрез услуга за обмен с 300+ пазарни двойки, първите по рода си Instant Crypto Credit Lines™, високодоходния спестовен продукт Earn, собствена борса за търгуване на дигитални активи и сигурност на най-високо ниво на своя Nexo Wallet. Nexo е обработила повече от $80 милиарда за над 4,000,000 потребители в 200+ юрисдикции от своето основаване през 2018 г.
Data Science Society е доброволческа организация, отворена за всички data ентусиасти, желаещи да работят с данни. Общността изгражда глобална мрежа от участници, ментори, организации, университети, институти, партньори и фирми, работещи в сферата на Data Science. До момента организацията е реализирала над 10 дататона, над 80 събития, регистрираните в сайта са над 5000 абоната от 50+ страни. Организацията работи активно с няколко университета сред които НБУ, СУ и ТУ, както и с международно жури и експерти в различните области на развиването на изкуственият интелект.
За Асоциация за развитие на София
Асоциация за развитие на София (АРС) е ресурсен център за изследвания, анализи, иновации и експеримент, който създава условия и насърчава постоянен диалог между гражданското общество, бизнеса, Столичнатa община и академичните институции. АРС е организирала над 25 местни и международни хакатона от 2013 г. насам, чрез които намира и имплементира иновативни решения за подобряване на градската среда, образованието, транспорта, здравеопазването и други.
Столична библиотека е библиотека, работеща с поглед към бъдещето. През 2021 г. в Столична библиотека отвори врати първата дигитална тийн лаборатория, която дава възможност за интелектуални обучения и дигитални креативни занимания, за споделяне на иновативни идеи в цифровото общество и за създаване на успешни интерактивни продукти в творческата индустрия.
Контакт с медиите, Nexo: pr@nexo.io
Контакт с Data Science Society: info@datasciencesociety.net
Контакт с Асоциация за развитие на София: office@sofia-da.eu