Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първият пациент с мозъчен чип вече управлява компютърна мишка с мислите си

20 февруари 2024, 14:31 часа • 5483 прочитания

Първият пациент, на когото бе имплантиран мозъчен чип от компанията на Илон Мъск Neuralink, изглежда, може да управлява курсора на компютърна мишка с помощта на мислите си. Това заяви самият милиардер, който е основател на стартъпа.

Още: Netflix вече има 300 млн. абонати

Още: Yettel стартира продажбите на сгъваемия смартфон HUAWEI Mate X6 и дизайнерските телефони от серията Nova 13

Още: Контролираш машини с мисъл: Първи човек вече има такъв чип, похвали се Мъск

Пациентът се е възстановил напълно

"Напредъкът е добър и изглежда, че пациентът се е възстановил напълно, без никакви лоши последици, които са ни известни. Пациентът е в състояние да движи мишка по екрана (т.е. курсора - бел. ред.) само с мисъл", заяви Мъск в събитието Spaces в социалната мрежа Twitter.

Илон Мъск каза в понеделник вечерта, че сега се работи върху това човекът с мозъчния чип да направи възможно най-много кликания с бутона на мишката, пише "Ройтерс". От Neuralink засега не са дали повече подробности.

Още: Безплатни скинове срещу данни за акаунти и още фишинг измами в игрите, които може да ни струват скъпо

Още: Испания пуска изкуствен интелект, казва се "Алиа"

Снимка: iStock

Революцията: Имплантиране на чипове в мозъка

Фирмата успешно имплантира чип на първия си пациент миналия месец, след като през септември получи одобрение за опити с хора.

В проучването се използва робот за хирургично поставяне на имплант за мозъчно-компютърен интерфейс в област на мозъка, която контролира намерението за движение, заявиха от Neuralink. Добавиха, че първоначалната цел е да се даде възможност на хората да управляват компютърен курсор или клавиатура, използвайки мислите си.

Още: А1 няма да увеличава цените на мобилните и фиксирани услуги

Още: Поръчай предварително новия HONOR Magic7 Pro с 500 лева отстъпка от А1

Мъск има големи амбиции за Neuralink, като твърди, че тя ще улесни бързото хирургическо поставяне на чип устройства за лечение на заболявания като затлъстяване, аутизъм, депресия и шизофрения.

Neuralink, която миналата година беше оценена на около 5 млрд. долара, многократно се е сблъсквала с призиви за проверка на протоколите си за безопасност. Миналия месец "Ройтерс" съобщи, че фирмата е била глобена за нарушаване на правилата на Министерството на транспорта на САЩ относно движението на опасни материали.

Още: Заплаха или спасение е новият мозъчен чип на Мъск? Говори експерт по слухови импланти (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес