Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT към Софийския университет представи днес първата българска платформа с изкуствен интелект BgGPT.
Още: Испания пуска изкуствен интелект, казва се "Алиа"
Какво може BgGPT?
BgGPT е първият у нас отворен голям езиков модел с изкуствен интелект от последно поколение. Той ще може да бъде свободно използван от българските публични и частни организации. Като част от стратегията на INSAIT за създаване на отворен и публично достъпен изкуствен интелект в полза на обществото, BgGPT e специално обучен за спецификите на българския език, което ще позволи създаването на приложения и решения в полза на българското образование, бизнес, здравеопазване, публична администрация и други.
В първата си версия моделът е обучен върху над 3 милиарда изречения и се състои от 7 милиарда параметъра. BgGPT ще бъде напълно достъпен на националния празник 3 март.
За да продължи да развива споделеното ползване на модела и неговите приложения, екипът на INSAIT започва и серия от разяснителни срещи и събития с технологичната общност.
Още: Yettel стартира предварителни поръчки за HONOR Magic7 Pro
Още: А1 няма да увеличава цените на мобилните и фиксирани услуги
Още: Изкуствен интелект разпознава отпечатъците от различни пръсти
Приоритет за правителството
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Поръчай предварително новия HONOR Magic7 Pro с 500 лева отстъпка от А1
"Съревнованието за развитие на модели, базирани на изкуствен интелект, се ускорява. Очакването е след няколко години икономиките в света да се разделят на такива, които използват изкуствен интелект, и такива, които не успяват. Успехът до голяма степен ще се предопредели от това доколко ще успеем да интегрираме този тип платформи", заяви министър-председателят акад. Николай Денков по време на представянето на най-новата разработка в областта на ИИ на INSAIT.
Още: Новини за изкуствения интелект: Нов софтуер пречи да се "крадат" изображения
Още: Nintendo пуска нова конзола тази година
Още: Yettel отново е Top Employer, с резултат над средния за телеком бранша в света
Снимка: Пресцентър на Министерски съвет
"Намираме се на състезателната пътека, на която бъдещето зависи от бързото усвояване на технологиите и използването им по най-добрия възможен начин", посочи премиерът, цитиран от пресцентъра на Министерски съвет. Денков изтъкна, че тази тема е изведена като приоритет на правителствено ниво.
"Огромно предимство е да имаш собствена технология, която да се развива според задания, които са важни за нашата държава", отбеляза той. Министър-председателят заяви още, че с бюджета тази година ще бъде подкрепено развитието на изчислителен център, който е специализиран за изкуствен интелект, което е още една възможност този тип знание да се развива на световно ниво.
Акад. Денков изрази благодарност към научния директор на INSAIT проф. Мартин Вечев и неговия екип, както и към швейцарските партньори на института.
Още: Институт към СУ е единствен представител за Източна Европа в глобален Алианс за изкуствен интелект