Да бъде отворен програмният код на софтуерните системи, с които работят българските институции. За това настоява петиция на специалисти от ИТ сектора, обединени в професионалната платформа GitHub. Петицията досега е подкрепена от 712 души от цялата страна.
В замяна те обещават да помогнат за подобряване на качеството на разработения софтуер, с което ще се подобри и сигурността на самите програми/системи. ИТ експертите предлагат помощта си напълно безплатно. "Мнозина от нас са готови да помогнат на доброволни начала, водени единствено от патриотични подбуди", пишат те.
По думите им отварянето на кода е утвърдена практика в страни като Великобритания, Германия, Израел, Естония и десетки други държави.
ИТ специалистите призовават властите да отворят програмния код, за да се гарантира сигурността му, да се контролира качеството му и да бъде подобряван при нужда.
Отварянето на кода ще способства за по-честно и прозрачно изразходване на парите за публични ИТ системи.
По данни на БСК, всяка година от 2002 г. дo днес, България дава средно пo около 150 млн. лeвa гoдишнo национални и европейски средства зa въвeждaнe нa електронно управление. По всяка вероятност досега са похарчени около два и половина милиарда лева.
"Искаме да знаем къде са отишли парите ни! Защото думите "честност" и "прозрачност" не са празни приказки", призовават софтуерните експерти.
Те цитират чл. 58а, ал. 1 от Закона за електронното управление, според който компютърните програми трябва да отговарят на критериите за софтуер с отворен код.
"Настоящата петиция призовава за спазването на закона и за разширяване на обхвата му", завършват специалистите.