Антитръстовите органи на ЕС се готвят да изпратят на Facebook списък с обвинения за злоупотреби в нарушаване на конкуренцията. Става въпрос за платформата Marketplace, съобщи Politico, позовавайки се на два източника, запознати с въпроса.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Американският гигант в областта на социалните мрежи ще бъде изправен пред Европейската комисия, която ще изложи възраженията си. В тях ще бъде посочено как компанията Meta Platforms използва положението на Facebook в услугата си за класифицирани реклами Marketplace. Твърди се, че това е равносилно на злоупотреба с господстващо положение, според източниците на Politico, говорещи при условие за анонимност.
Представители на Европейската комисия и на Meta - компанията майка на Facebook, са отказали коментар.
Разследващите от ЕС също така планират да проверят как данните, получени от Facebook от неговите рекламодатели, биха могли да се използват за несправедливо облагодетелстване на Marketplace пред конкурентни услуги.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
През последните седмици регулаторните органи отправиха спешни призиви към конкурентите на Facebook да предоставят на ЕК доказателства за злоупотреби, за да се установи къде се извършва "най-вредното поведение".
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Комисията вероятно ще издаде обвинителния акт преди Коледа, твърдят източниците на изданието. Антитръстовите регулатори на ЕС разследват Facebook Marketplace от юли 2021 г. насам.
Това е първият път, когато американският технологичен гигант е под прицела на антитръстовите органи на блока за злоупотреба с господстващо положение. Компанията е изправена пред разследване по подобни обвинения и в Обединеното кралство.
Преди това тя беше глобена със 110 млн. евро за предоставяне на невярна или подвеждаща информация по време на разследването на ЕС през 2014 г. относно обвързването на фирмата с WhatsApp. Компанията е разследвана в Брюксел и заради т.нар. сделка Jedi Blue с Google, за която ЕК се опасява, че може да е нарушила конкуренцията на пазара на рекламни технологии.
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
ОЩЕ: Зукърбърг съкращава 11 000 служители на Meta