Ръководителят на ООН по правата на човека предупреди, че последните постижения в областта на изкуствения интелект представляват сериозна заплаха за човешките права и призова за предпазни мерки за предотвратяване на нарушенията.
Още: Вече е реалност: Създадоха първия дрон за спешна помощ (СНИМКА)
Още: Пролетни оферти на смартчасовници и гривни Huawei в Yettel
Тази седмица повече от 60 държави, включително САЩ и Китай, призоваха за регулиране на изкуствения интелект в областта на отбраната, за да се гарантира, че той "не подкопава международната сигурност, стабилност и отчетност". Нараства загрижеността относно неща като управлявани от изкуствен интелект безпилотни летателни апарати, роботи, които могат да убиват без човешка намеса, и риска изкуственият интелект да ескалира военен конфликт.
ОЩЕ: Илон Мъск смята изкуствения интелект за основната заплаха за човечеството
"Дълбоко съм разтревожен от потенциала за вреда, който може да бъде причинен от неотдавнашните постижения в областта на изкуствения интелект", заяви върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк. "Човешката същност, човешкото достойнство и всички човешки права са изложени на сериозен риск. Това е спешен призив както към бизнеса, така и към правителствата за бързо разработване на ефективни предпазни огради, които са толкова спешно необходими", каза той.
Още: Трафикът на данни през 5G технологията е нараснал двойно през 2024 г.
Още: Нови открития в квантовата физика променят бъдещето ни
Изкуственият интелект навлезе в ежедневието ни, като направи революция в търсенето в интернет, промени начина, по който следим здравето си, и доведе до нови иновации, като например приложение, способно да генерира всякакъв вид писмено съдържание за секунди при проста заявка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel предлага серията OPPO Reno13, която носи стил и интелигентни функции от ново поколение
Още: Yettel предотврати попадането на над 46 тона електронни отпадъци на сметището през 2024 г.
Критиците повдигат въпроси като нарушаване на неприкосновеността на личния живот и пристрастни алгоритми.
"Ще следим отблизо този процес, ще предоставим нашия специфичен експертен опит и ще гарантираме, че аспектът на правата на човека ще остане централен за по-нататъшното развитие", каза Тюрк, цитиран от Агенция Франс прес.
ОЩЕ: Бивш служител на Meta алармира: Facebook точи батерията ви умишлено
Още: Любимите ви смартфони – с 0% лихва на лизинг от А1
Още: Да станем кукла Барби: Нов масов тренд взриви мрежата (СНИМКИ)