Компанията General Electric е разработила технология, позволяваща да се получават триизмерни изображения на вътрешни органи в реално време – с помощта на ултразвук. За разлика от рентгена тя е напълно безопасна дори за ембрионите, пише изданието Gizmodo.
По принцип на работа устройството напомня сонара на подводници. Предавателят насочва в организма високочестотни вълни, а компютър „чува“ ехото от тях и създава изображения на препятствията, които срещат вълните по своя път.
Но обикновено използването на ултразвукови апарати в кардиологията дава изображения на вътрешните органи в отделни слоеве и кара лекарите да си представят пълната картина.
За да повиши качеството на тези уреди, инженерите от General Electric са създали програмата cSound. Тя отработва всички данни, получени с помощта на ултразвук, и въз основа на тях създава триизмерно изображение на органите в реално време. За секунда програмата анализира около пет гигабайта данни.
Новият подход, който вече се използва за диагностика на болести на сърцето, напомня триизмерното ултразвуково изследване при бременност. Но алгоритъмът за обработка на изображенията в двете системи се различава. Родителите искат да видят гладката кожа на бебето, докато за кардиолозите е важно да разгледат най-малките неравности по тъканите – затова cSound по друг начин щрихова получаваните изображения.
Лекари отбелязват, че новите ултразвукови апарати дават толкова детайлни изображения, че успяват да разгледат как троб в артериите влияе на кръвообращението, и какво се случва около проблемно работещите клапи на сърцето. Освен това отсъствието на радиоактивно лъчение премахва всички ограничения за честотата и продължителността на използване на апарата, допълва Lenta.ru.