Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Невронна мрежа превръща снимките в живопис

04 септември 2015, 07:30 часа • 8267 прочитания

Учените от университета на Тюбинген (Германия) са разработили изкуствена невронна мрежа, която синтезира уникални изображения от два отделни източника.

Новата технология умее да прилага стила на едно изображение към съдържанието на друго, което се постига с помощта на комплексни невронни мрежи. Методът се основава на дълбоко изучаване на две различни изображения и сливането на получените признаци в едно.

Разработчиците са изяснили, че съдържанието и обектите най-точно може да се опише с големи слоеве невронни мрежи, обхващащи по-големи участъци от изображенията. За описанието на стила пък е по-ефективно да се използват слоеве, които описват локални участъци от изображението.

Учените използвали невронната мрежа VGG-Network, която обучили първоначално върху пейзаж на немския град Тюбинген, а след това – на картината "Звездна нощ" на Ван Гог. Технологията избира няколко признака за разпознаването на обекти на снимката, както и за разпознаване на текстура и дребни детайли.

След това с линейна комбинация на получените набори от признаци невронната мрежа синтезира ново изображение, което изглежда като снимка, обработена във фоторедактор с прилагането на различни филтри.

Освен това с невронната мрежа изображението може да се настройва фино, като се променя количеството стилни елементи. В резултат може да се получи изображение, близко до оригиналната снимка, или обратното – такова, в което изключително трудно може да се различи първоначалното изображение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес