Илон Мъск е изпратил писмо до Пентагона, в което е съобщил на американското министерство на отбраната, че не може да продължава да финансира услугата Starlink за Украйна. Милиардерът, чиято компания SpaceX притежава сателитната комуникационна система, е помолил властите в САЩ да поемат щафетата и да покриват разходите. Това съобщава CNN, цитирайки официални документи.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Мъск е пратил съобщението миналия месец и е помолил Пентагона да плати над 120 милиона долара до края на годината за Starlink за Украйна. През следващите 12 месеца цената може да достигне 400 млн. долара.
Първата партида сателитни интернет станции на Starlink пристигна в Украйна през март, след като Мъск откликна на молбата на украинския министър на цифровата трансформация Михайло Федоров. Най-младият министър в кабинета в Киев помоли за помощ, след като интернет връзката в страната беше сериозно нарушена след началото на войната.
Starlink осигурява сателитно интернет покритие за огромна част от земното кълбо. Системата се състои от над 2400 малки сателита в ниска околоземна орбита (LEO), които комуникират с определени наземни приемо-предаватели. Реално услугата може да се предоставя само в държави, които са лицензирали SpaceX в рамките на конкретна национална юрисдикция.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Интернет терминалите на Starlink бързо се превърнаха в ключов елемент от комуникацията на украинската армия, позволявайки ѝ да поддържа връзка между отделните си звена на фронта - дори когато мобилните телефонни мрежи и интернет мрежите са унищожени от Русия.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
ОЩЕ: Как космическите сателити Starlink на Мъск промениха хода на войната в Украйна
Досега на Украйна са дарени около 20 000 сателитни устройства Starlink, като в петък Мъск написа в Twitter, че "операцията е струвала на SpaceX 80 млн. долара и ще надхвърли 100 млн. долара до края на годината". Но тези благотворителни вноски, изглежда, са към своя край, съобщава CNN.
"Не сме в състояние да даряваме допълнително терминали на Украйна или да финансираме съществуващите терминали за неопределен период от време", пише директорът на правителствените продажби на SpaceX до Пентагона в писмото от септември.
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
Сред документите, цитирани от американската медия, е и неотразено досега директно искане, отправено към Мъск през юли от командващия украинската армия генерал Валерий Залужни - за още почти 8000 терминала Starlink.
В отделно писмо до Пентагона външен консултант, работещ за компанията на Мъск, отвръща: "SpaceX е изправена пред ужасно трудни решения. Не мисля, че имат финансовата възможност да предоставят допълнителни терминали или услуги, както е поискал генерал Залужни".
Документите също така подробно описват разходите и плащанията, свързани с хилядите терминали в Украйна. Хвърлят и нова светлина върху задкулисните преговори, които са осигурили милиони долари за комуникационен хардуер и услуги на ниска за Киев цена.
Мъск за спрения Starlink: Украински дипломат ме изпрати на майната си и аз последвах съвета му
Всичко това идва на фона на последните съобщения за мащабни прекъсвания на Starlink, докато украинските войски се опитват да си върнат окупираните от Русия територии в източната и южната част на страната. Източници на CNN твърдят, че тези прекъсвания внезапно са засегнали цялата фронтова линия в края на септември.
Не е имало никакво предупреждение за прекъсванията към украинските сили, казва друг източник и добавя, че сега, когато Украйна освобождава даден район, трябва да се подаде молба за включване на услугите на Starlink там.
Financial Times първи съобщиха за прекъсванията, които са довели до "катастрофална" загуба на комуникации, по думите на високопоставен украински служител. В отговор на статията Мъск не оспори случващото се, но не коментира в детайли, тъй като ставащото на бойното поле било "секретно".
САЩ са предоставили почти 1700 терминала Starlink. Сред другите донори са Обединеното кралство, неправителствени организации и групово финансиране. Много по-скъпата част обаче е постоянната свързаност. SpaceX заявява, че е платила около 70% от услугите, предоставени на Украйна и твърди, че е предложила най-високото ниво - 4500 долара на месец - на всички терминали в страната, въпреки че повечето от тях са с подписан договор само за по-евтината услуга от 500 долара на месец.
Самите терминали струват 1500 и 2500 долара за двата модела, изпратени в Украйна, се казва в документите, докато потребителските модели на уебсайта на Starlink са далеч по-евтини, а услугата в Украйна е само 60 долара на месец. Това е едва 1,3% от цената на услугата, която според SpaceX трябва да започне да плаща Пентагонът.
Наскоро Мъск вече разгневи украинските власти, включително президента Володимир Зеленски, след като на 3 октомври публикува анкета в профила си в Twitter, където предложи мирно споразумение между Русия и Украйна. По думите му – то трябвало да включва повторение на фалшивите референдуми в 4-те анексирани области, но този път под наблюдението на ООН.
"Русия напуска, ако това е волята на хората", обяви Мъск, но заяви, че Крим трябва да остане руски, да се осигури водоснабдяването за полуострова и Украйна да остане неутрална по въпроса.
След това милиардерът пусна и втора анкета с възможни отговори "да" или "не": "Волята на хората, които живеят в Донбас и Крим, трябва да реши дали те да са част от Русия, или от Украйна". В отговор на това президентът Володимир Зеленски публикува своя анкета с въпрос кой Мъск се харесва повече на хората – този, който подкрепя Москва, или този, който е на страната на Киев. "Все още подкрепям Украйна", отвърна Илон Мъск.
ОЩЕ: Мъск предложи "решение" и на конфликта между Китай и Тайван