Митата на Тръмп срещу Китай могат да ударят много сериозно Apple

29 август 2019, 08:08 часа • 2785 | прочитания

Фабриките в Бразилия и Индия не са променили зависимостта на технологичния гигант Apple от Китай, показват новите данни за веригата на доставки на компанията, информира Euronews, цитирайки проучване на Reuters. Това прави ситуацията още по-рискова за Apple, с оглед търговската война, която президентът на САЩ започна срещу Китай и с оглед обещанията на Доналд Тръмп за нови мита върху китайския внос.

Още: Yettel предотврати попадането на над 46 тона електронни отпадъци на сметището през 2024 г.

Още: Любимите ви смартфони – с 0% лихва на лизинг от А1

Ако заплахите на милиардера се превърнат в реалност, Apple ще трябва да се примирят с 15% мито върху произвежданите им в Китай смарт часовници и безжични слушалки. Нови мита ще има и върху основния продукт на компанията - смартфоните с марка iPhone, но тези налози ще влязат в сила на 15 декември.

Малко други американски компании са толкова зависими от Китай, като подизпълнителите на Apple "Пресижън индъстри", "Фокскон", "Пегатрон", "Уистрон Корпорейшън", които наемат стотици хиляди работници в Китай да сглобяват продуктите на Apple.

За да намали зависимостта си, в последните години Apple отвори фабрики на свои подизпълнители в Индия и Бразилия. Те обаче имат малък капацитет и покриват предимно продажбите на продуктите на компанията в тези две страни. Същевременно в Китай, "Фокскон" е увеличил фабриките си от 19 на 29 в периода 2015-2019 година. Броят на заводите на "Пегатрон" е нараснал от 8 на 12 в същия период. В новите заводи се произвеждат предимно смарт часовници, безжични слушалки и блутуут тонколони.

Още: Да станем кукла Барби: Нов масов тренд взриви мрежата (СНИМКИ)

Още: Аудио дни в Yettel с 10% отстъпка на безжични слушалки Huawei

Освен фабриките на подизпълнителите, компаниите, които продават на Apple чипове, стъкло, алуминий, кабели, платки и много други продукти, са все повече съсредоточени в Китай.

През 2015 година процентът на базираните в азиатската страна такива компании е бил 44,9 на сто, а днес той е с близо 3 процента повече.

Apple отказаха да коментират публикуваните от Reuters данни за веригата им на доставки.

Компанията има сериозни пречки пред преместването на производството в други държави, казва още проучването на Reuters. Apple разчита на това, че в Китай има скупчване на много техни доставчици. Това позволява на американския гигант да произведе стотици милиони устройства годишно, като същевременно поддържа на склад стока за едва няколко дни доставки. Това се явява критично важно за бизнес модела на Apple и потоците от пари в компанията.

Още: Театър, опера и балет стават част от дигиталните възможности за развлечение за абонатите на А1

Още: До 400 лв. отстъпка на смартфони с високи DXOMARK оценки само в онлайн магазина на Yettel

Други производители на смартфони нямат този проблем. Google започна преместването на производството на своите телефони Pixel от Китай във Виетнам в началото на 2019 година. Но Apple произвежда в такива количества, че не може да намери друго място, което да осигури толкова голяма работна сила като Китай.

"Извън Китай, няма много места по света, където могат да бъдат произведени 600 000 смартфона на ден", казва Дейв Еванс от базираната в Сан Франциско верига за доставки "Фиктив".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес