Учени от университета "Корнел" (САЩ) създадоха микроробот с лазерно насочване. Това се съобщава на уебсайта на организацията.
Според специалистите досега им се е налагало да управляват и захранват микророботи с помощта на кабелен интерфейс. Учените обаче са разработили миниатюрни машини с размери от 100 до 250 микрометра, които могат да се управляват дистанционно с лазер. Четирикраките микророботи могат да променят посоката и скоростта си в зависимост от желанието на оператора.
Учените сглобяват роботите от специални полупроводници, снабдени с фотоволтаични клетки. Машините използват най-малко енергия. Роботите се състоят от около 1000 транзистора, така че са сравнително прости устройства: за сравнение, съвременните видеокарти имат около 76 милиарда транзистора. Експертите смятат, че в бъдеще роботите ще могат да се използват за медицински задачи.
Тези роботи разполагат със сензори, които им позволяват да се ориентират към светлината, да откриват различни химични елементи и да задържат и изхвърлят вредни вещества. Теоретично тези устройства биха могли да се използват в бъдеще за извършване на сложни и прецизни хирургически операции.
Микроскопичните роботи вече са с много приложения в различни сфери на съвременния живот. По-рано наноинженери от Калифорнийския университет в Сан Диего съобщиха за разработването на микроскопични роботи, които убиват бактериите, причиняващи пневмония, в белите дробове на мишки и водят до 100% оцеляване.