Днес е 15-ят Ден за по-безопасен интернет. По този повод българският комисар отговарящ за цифровата икономика и общество Мария Габриел даде началото в Европейския парламент в Страсбург на инициативите #SaferInternet4EU за целия ЕС, които ще се реализират през 2018 г. Инициативите насърчават кибер културата, медийната грамотност, критичното мислене и цифровите умения, и ще обръщат внимание на интернет рисковете в обществото, особено за децата, съобщиха от ЕК.
"Новите инициативи, които стартираме днес са отворени за всички ангажирани с създаването на по-безопасен интернет. Очаквам с нетърпение да видя нови инициативи от обикновения потребител в цяла Европа. Насърчавам хората да се включат активно, за да отведем на едно ново ниво новите ни цифрови умения, кибернетично разбиране и медийна грамотност.", каза комисар Мария Габриел.
Заместник-председателят на Европейската комисия отговарящ за Единния цифров пазар Андрус Ансип допълни: "Осъзнаването на онлайн рисковете е от решаващо значение както за родителите, така и за непълнолетните. Трябва да защитим децата си, но работата за повишаване осведомеността не спира до тук: всеки може да направи нещо като обръща повече внимание на поведението си онлайн, от промяна на паролите до внимателна преценка преди да сподели съдържание или да отвори подозрителни имейли."
Наред с другите инициативи, #SaferInternet4EU включва състезание, което започва на 1 март и е насочено към различни проекти, целящи да направят интернет по-безопасен за децата. Освен това, европейските учители имат на разположение ресурси и дейности за подпомагане на преподаването по онлайн безопасност и кибер хигиена чрез платформата "Масов отворен онлайн курс за обучение" (MOOC). Повече информация за инициативите #SaferInternet4EU може да се намери в портала на ЕС betterinternetforkids.eu .
Ежегодният Ден за по-безопасен интернет се организира от мрежата Insafe/INHOPE network на Safer Internet Centres, с подкрепата на Европейската комисия. Събитието обединява хиляди хора от повече от 140 държави в подкрепа на по-безопасния и по-добър интернет чрез различни събития и дейности в световен мащаб.
Българският Център за безопасен интернет също се включи чрез видео връзка в събитието в Страсбург.