Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко ток гълта копаенето на криптовалути?

07 октомври 2021, 17:02 часа • 35511 прочитания

Копаенето на криптовалути придоби масова популярност през последните години. Според някои, блокчейн системата е символ на финансова свобода, тъй като предлага децентрализиран начин за прехвърляне на стойност. От друга страна обаче, поддържането на същата тази децентрализирана система, изисва повече електроенергия отколкото масовата аудитория си представя.

Цената на биткойн скочи значително в средата на тази година, постигайки исторически максимум. След рязък спад в периода юни – септември, понастоящем най-популярната криптовалута отново се търгува на нива от около 55 000 долара. Това обаче провокира сериозно повишение в разхода на електроенергия.

Основна причина за скока в потреблението на ток с цел копаене на криптовалути е именно биткойн. Колкото по-висока е цената, толкова повече хора се конкурират да копаят криптовалутата.

Какво е копаене на криптовалути

Процесът представлява решаването на сложни математични уравнения, които служат за удостоверяване на всяка една трансакция с криптовалути, като преводите биват записвани в нещо като споделен регистър. Миньорите, както се наричат хората занимаващи се с копаене на криптовалути, получават вместо възнаграждение малка частичка от биткойн. По този начин те генерират печалба когато решат да обменят виртуалната валута за фиатни пари или просто харчат директно чрез дигиталния си портфейл. В наши дни редица бизнеси приемат разплащания по този канал.

Проблемът е, че колкото по-висока цена има биткойн, толкова по-голяма става конкуренцията, което моментално се материализира под формата на скок в потреблението на ток.

Копаенето на криптовалути и електроенергията

Трудно е да се измери колко точно електроенергия гълта копаенето на биткойн, но благодарение на нов доклад, публикуван в New York Times и цитиран от Businessinsider, човек може да придобие представа за мащабите на цялото начинание.

  • Копаенето на биткойн потребява около 91 тераватчаса електричество на година;
  • Това е повече от електричеството, което използва страна като Финландия, която има население от около 5.5 млн. души;
  • Това е близо 0.5% от общото потребление по света, като използваната енергия е скочила 10 пъти за едва пет години;
  • Сходно потребление на електроенергия годишно отичита американският щат Вашингтон;
  • Потребената енергия се равнява на над 1/3 от електричеството използвано за охлаждане от домакинствата в САЩ на година;
  • Токът използван за копаене на биткойн е 7 пъти повече от енергията, която потребява Google за всичките си глобални операции;

Ако имаме предвид покачващата се цена на биткойн, не е трудно да се предвиди, че потреблението на ток ще продължи да скача. Понастоящем биткойн струва около 55 000 долара. За сравнение през 2016 година цената му възлизаше на около 500 долара.

Машини за копаене на криптовалути

Копаенето на криптовалути в настоящето трудно може да стане чрез обикновен персонален компютър, тъй като конкуренцията по света е смазваща за разлика от преди 10 години, когато подобен процес беше възможен. Поради това, по света отдавна съществуват ферми за копаене на криптовалути, които разчитат на множество специално комплектовани компютърни конфигурации (използващи основно мощни видеокарти), които генерират печалба на предприемачите чрез добива си.

Освен машини за копаене, подобно начинание изисква инвестиция в сървъри и центрове за данни, които трябва да разполагат с внушителен капацитет за охлаждане, който да не позволява на компютрите да прегряват.

Ако през 2011 година един единствен персонален компютър е можел да изкопае един биткойн с лекота, то в настоящето е необходимо 13-годишното потребление на ток на едно обикновено домакинство за да бъде добит същият този един биткойн.

Хората, които следят света на криптовалутите знаят, че вредата за околната средя, която предизвиква копаенето, е тема на дебат от години.

Иран изпадна в недостиг на електроенергия по-рано през тази година, като част от проблема бе именно биткойн. По-рано през годината, изпълнителният директор на Tesla Елън Мъск заяви, че се отказва от опцията компанията му да приема плащания в биткойн. Поводът бе вредата за околната среда.

Интересно е да се види какво ще се случи с тази сравнително нова индустрия, тъй като в настоящето цените на електроенергията летят във висините, а дигиталният свят става все по-зависим от свръхпотреблението.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес