Отказът от Facebook прави хората по-малко депресивни, по-продуктивни, а и подобрява финансовото им състояние. това показват резултати от изследване, обхванало хиляди млади потребители на социалните мрежи, пише британският вестник Daily Mail.
Още: Новини около българския суперкомпютър (СНИМКИ)
Икономистът Роберто Москера от Университета Лас Америкас в Еквадор и неговите колеги сравнили активността на 1765 потребители на Facebook. Учените разделили участници на две групи - тези от едната правели почивка от ползването на социалната мрежа в продължение на една седмица, а другата продължавала да ползва платформата.
Установено е, че студентите, които не ползвали Facebook били по-продуктивни, съобщавали, че се чувстват по-малко потиснати, занимават се с по-съществени неща и дори правят по-малко импулсивни покупки. Не на последно място те се хранели и по-добре.
Facebook оказва значително влияние върху важните аспекти от живота, които не са свързани пряко със създаването и поддържането на социалните мрежи. Учените попитали доброволците колко биха искали да получават, като компенсация за отказ от Facebook за една седмица.
Още: А1 вече предлага Apple Watch Ultra 2, Series 10 и SE с Extra SIM – без такса за първите 3 месеца
Средно участниците смятат, че една седмица във Facebook струва 67 долара - значителен дял за обикновения седмичен бюджет на един студент. Седмица по-късно това значение се увеличавало с повече от 20%. Това увеличаване на оценката е типични за зависимите от отношенията си с платформата, подчертават учените.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: X, Y, Z… колко поколения работят под един покрив
Още: Нов тренд в мрежата превръща политици и звезди в анимационни герои
Наред със здравето и финансовите последици учените са установили, че участниците, които са направили пауза в ползването на социалните мрежи са чели по-малко новини. Ограничаването на Facebook намалява четенето (слушането) на новини и участниците не заместват тази социална мрежа с друг новинарски канал или социални платформи. Пълните резултати от изследването са публикувани в сп. Experimental Economics.