Глобалната кибератака от миналия петък (12.05.2017 г.) постави отново въпроса за сигурността в интернет. Въпреки че никой не е застрахован от заразяване на софтуера, специалистите дават някои лесни съвети, които да ни направят по-малко уязвими.
Още: Смарт старт на годината с „Рециклирай и спести“ от Yettel
Още: Зимни оферти от А1: Селекция смартфони на лизинг без оскъпяване
Съветите на специалистите по информационна сигурност са – ъпдейт на операционната система, внимавайте какво отваряте и имайте антивирусно решение и бекъп на информацията.
„Имаме информация за засегнати лични компютри. Каква е точната цифра обаче не можем да кажем, тъй като ситуацията се развива много динамично. Това не би трябвало да ни изненадва, а да бие червена лампа в главите ни и да ни накара да предприемем превантивни мерки, така че да се пазим”, обясни в ефира на Нова телевизия Христо Ласков.
Няма обаче гаранция, че ако платим, информацията в компютъра ни ще бъде възстановена.
Още: Yettel предлага смартфони и смарт часовници с нулева вноска за първите три месеца
Още: Селекция смартфони с до 80% отстъпка от А1 до 10 февруари
„Затова и не препоръчваме да се плаща, за да не се стимулира подобен вид дейност. Препоръчваме винаги софтуерът да се ъпдейтва, да се инсталира антивирусна програма, на която може да се доверите, както и да имате резервно копие на информацията си”, посъветва Ласков.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мъск: ИИ вече е изчерпал всички данни, натрупани от човечеството
Още: Yettel предлага лесен начин за закупуване и подновяване на електронни винетки
„Самият вирус не е разработен от американски тайни служби, а методологията за отстраняването му е направена от тях. Тези хора, които в момента злоупотребяват с технологията, която изтече преди няколко месеца, е, че закачат към нея този криптовирус, който изнудва потребителите. Проблемът е, че службите са знаели много години назад, че съществува такава слабост в операционната система на „Майкрософт”. Не са я докладвали, използвали са я като складирано оръжие в евентуална кибервойна”, обясни Спас Иванов.
Ако нямаме бекъп, единственият вариант е да платим. Няма вариант, ако вече сме заразени.
„Два са основните методи на разпространение. Единият е чрез традиционния фишинг. При другия трябва да има уязвима версия на операционната система и да е закачен директно в интернет, без да минава през рутер. Рутерът пази от този начин на зараза – когато не правиш абсолютно нищо. Ако обаче отвориш заразен файл, не те спасява нищо”, обясни Иванов.
Още: Основателят на "Яндекс" си нае охрана, след като Путин му пожела да бъде здрав
Още: Над 82 000 души придобиха нови знания за защита в интернет и новите технологии през 2024 г.