Илон Мъск сподели, че всички потребители на платформата X, по-рано наричана Twitter, може да трябва да плащат за достъп до платформата. В разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху милиардерът каза, че платежната система е единственият начин за противодействие на ботовете.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
"Преминаваме към малко месечно плащане за използване на системата", каза шефът на Tesla и SpaceX. Не е ясно дали това е просто неофициален коментар или сигнал за по-категорични планове, които все още не са обявени.
Мъск от много време говори, че неговото решение за премахване на ботове и фалшиви акаунти в платформата на социалните медии изисква такса за проверка. Откакто пое Twitter миналата година, той се опита да стимулира потребителите да плащат за подобрена услуга, която сега се нарича X Premium. Това е направено чрез предоставяне на платени абонати на повече функции, като по-дълги публикации и повишена видимост в платформата. Засега обаче потребителите все още могат да използват X безплатно.
Още: Илон Мъск и Ердоган се срещнаха в Ню Йорк (СНИМКА+ВИДЕО)
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Това ли е начинът за справяне с ботовете?
Въпреки че има ясен финансов интерес за компанията да таксува потребителите, Мъск настоя, че усилието да накара хората да плащат за услугата е насочено към справяне с ботовете. "Направата на един бот струва една стотинка", каза той. "Но ако потребител трябва да плати няколко долара или нещо подобно - някаква незначителна сума, ефективната цена за ботовете е много висока". Най-богатият човек в света каза още, че сега търсят по-евтини опции за потребителите, пише БГНЕС.
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Още: Yettel със специална празнична оферта
Снимка: Getty Images
"Всъщност ще предложим по-ниско ниво на ценообразуване. Така че просто искаме това да е само малка сума пари", каза той. "Дискусията е дълга, но според мен това всъщност е единствената защита срещу огромни армии от ботове", добави Мъск. Рискът обаче е, че поставянето на X зад платена стена може да отблъсне голяма част от потребителите. Това от своя страна може да намали постъпленията от реклама, които в момента представляват по-голямата част от приходите на компанията.
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
Темата за антисемитизма
Разговорът на Мъск с израелския премиер също засегна антисемитизма на X. Платформата беше обвинена от кампанията на Лигата за борба с клеветата (ADL), че не прави достатъчно, за да спре антисемитското съдържание. В изявление организацията посочи, че Мъск "се ангажира и издига" антисемити.
По-рано този месец той каза, че компанията ще съди ADL, за да "изчисти името на платформата". В разговора с Нетаняху Мъск повтори, че е "против антисемитизма". Израелският премиер прие, че балансът между свободата на словото и модерирането на съдържанието е предизвикателство, но призова Мъск да постигне равновесие. "Надявам се да откриете в границите на Първата поправка способността да спрете не само антисемитизма... но и всяка колективна омраза към хората, която антисемитизмът представлява", каза Нетаняху. "Знам, че сте ангажирани с това", допълни премиерът на Израел.
Още: Мъск вече е разследван заради Starlink и Украйна, серия пожари в Русия (ВИДЕО)