Европейската комисия обяви, че социалната мрежа X на Илон Мъск се е превърнала в онлайн пространство за дезинформация и нелегално съдържание. На заседанието си в петък, 12 юли, Мъск официално бе обвинен, че чрез X не спазва законите за социалните мрежи в ЕС. Платформата я грози солидна глоба в първото дело по DSA (Digital Services Act) - закон, чиято функция е да следи за токсично и нелегално онлайн съдържание или дигитални алгоритми.
Още: Над 82 000 души придобиха нови знания за защита в интернет и новите технологии през 2024 г.
Още: Мъск, Дуров и Зукърбърг в спор за свободата на словото, шефът на TED ги постави на място
For the first time, we are issuing preliminary findings under the Digital Services Act.
— European Commission (@EU_Commission) July 12, 2024
In our view, X does not comply in areas linked to:
▪️ Dark patterns
▪️ Advertising transparency
▪️ Data access for researchers
We will ensure that all platforms comply with EU legislation.
Едно от обвиненията е относно синьото тикче, което се дава на профилите, като гаранция за автентичност. Първоначално синият знак е създаден с цел да верифицира специални профили като тези на държавни институции, публични фигури и журналисти и така да се намали дезинформацията. Мъск обаче промени това, позволявайки на всеки да си закупи такова синьо тикче. Естествено, тази опция веднага бе "прегърната" от злонамерени потребители и се появиха фалшиви профили на Хилари Клинтън, Дж.К.Роулинг и много други. Освен това платформата не дава достъп за проверка на рекламното съдържание и ограничи достъпа до публичните си данни.
Още: Опасният изкуствен интелект: "Сайбъртрък"-ът в Лас Вегас бил взривен с помощ от ChatGPT
Още: Нова година – нови премиум филмови канали в Yettel TV
X на Илон Мъск има право да се защити от обвинението и да предложи мерки, с които да увери Европейската комисия, че спазва закона.
Още: Австралийският премиер нарече Илон Мъск "арогантен милиардер"
Още: Забраната на ТикТок в Албания предизвиква дебати относно свободата на словото
Още: OPPO Reno12 и Reno12 Pro: Иновативни смартфони за активен начин на живот
Законът за социалните медии в ЕС
Снимка: Getty Images
Още: От 28 декември: Единно зарядно за телефони и таблети в ЕС, скоро и за лаптопи
Още: Холивудско кино у дома с Yettel и SkyShowtime
Мъск влезе в полезрението на Брюксел в момента, в който придоби Twitter (старото име на X) през 2022 г. Платформата му, която е една от най-големите социални мрежи в световен мащаб, е обвинена в това, че позволява на дезинформацията и незаконният език на омразата да се разпространяват свободно, поддържа подвеждащи маркери за автентичност на профилите и не позволява да се види ясно как точно се разпространява информацията вътре в социалната мрежа.
Европейската комисия наблюдава най-големите онлайн платформи, включително Facebook, YouTube и др. В края на 2023 г. стана ясно, че започва първото официално разследване по новия закон и то е именно срещу X на Илон Мъск. Ако обвинението бъде доказано, Мъск го грози глоба в размер на до 6% от глобалните приходи на X, пише "Politico".
X не е първата компания, която попада под ударите на новия закон. Facebook, Instagram, AliExpress и TikTok също са разследвани заради недостатъчна потребителска защита и пристрастяващи алгоритми.
Още: Заради модела "абонамент или реклами": Meta я грози глоба от ЕК