Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Евродепутатите Георги Пирински и Андрей Новаков: Дигитализацията променя пазара на труда

25 ноември 2016, 18:10 часа • 2168 прочитания

Навлизането на новите технологии все повече променя пазара на труда и бъдещето ни зависи от вида, качеството и нивото на образованието на младите хора. Това казаха евродепутатите Георги Пирински и Андрей Новаков днес (25 ноември) по време на дебата "Как новите технологии променят живота и работата ни?" със студенти от Американския университет в България и Югозападния университет в Благоевград.

Дискусията беше част от проекта "Европа и аз" на Българското училище за политика "Димитър Паница", който се осъществява с финансовата подкрепа на Европейския парламент. Целта на проекта е да провокира интереса и ангажираността на младите българи към работата на Европейския парламент и възможностите за тяхното развитие в рамките на Европейския съюз.

22,780 млн. са безработните в Европа, като 50% от тях са трайно безработни и не могат да си намерят работа повече от година, уточни Георги Пирински. Особено сериозен е въпросът със заетостта на младите хора до 29 години, тъй като сред тях безработицата е по-висока от средната безработица за съответната страна. Това са резултатите от проучване за това как навлизането на дигиталните технологии се отразява все повече върху пазара на труда и заетостта. Най-засегнати са нискоквалифицираните и рутинните дейности, които се автоматизират. В противодействие на тези тревожни данни образованието трябва да е все по-широкоспектърно, а бъдещето е в увеличаване броя на самонаетите хора, които могат да работят дистанционно, добави Пирински.

Колкото и да дигитализираме икономиката, все повече ще нараства нуждата от все по-широки пътища и все по-големи пристанища, така че човешкият фактор никога няма да е излишен, каза евродепутатът Андрей Новаков. Той добави, че ЕС осъзнава необходимостта от дигитализацията, полага усилия и заделя пари за това. Следващата година Европа ще задели половин милиард евро повече за решаване на проблема с младежката безработицата. Ако в България в момента има недостиг на дизайнери, лекари и архитекти, то тогава трябва да се помисли как да се насърчат младите хора да завършват тези специалности, за да се избегне рискът от липса на развитие, даде пример за гъвкавост Новаков.

Двамата евродепутати бяха категорични, че ЕС предлага много програми, които насърчават чиракуване, стаж и образование, защото преходът от училище към първото работно място е най-труден навсякъде, не само в България.

Дискусията продължи повече от 2 часа. Проектът "Европа и аз“ ще продължи с още два дебата между евродепутати и студенти от водещи български университети. Следващата дискусия е на 2 декември 2016 г. (петък), от 12:00 часа в зала 310 на Нов български университет, където студентите ще могат да обсъдят въпроса "Готови ли сте за собствен бизнес?" с евродепутатите Андрей Ковачев и Ангел Джамбазки.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес