Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС се задейства да повиши ниския си дял в производството на полупроводници

11 юли 2023, 16:22 часа • 1352 прочитания

Европейският парламент прие планове за гарантиране на доставките на полупроводници чрез стимулиране на производството и иновациите в ЕС и въвеждане на спешни мерки срещу недостиг.

Новият закон, вече договорен между Европарламента и Съвета на ЕС, има за цел да създаде благоприятна среда за инвестиции в полупроводници в Европа, като ускори процедурите за издаване на разрешения и признае критичното им значение чрез така наречения статут с възможно най-голямо национално значение.

Малките и средните предприятия също ще се възползват от по-голяма подкрепа, особено в областта на проектирането на полупроводници, за да се стимулират иновациите.

Полупроводниците са изключително важни - те са в основата на съвременната електроника. Затова и Тайван е ключов пазар - усъвършенстваните полупроводникови чипове, произвеждани от Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), се използват в 90% от почти всички категории електронни устройства по света. Китай и Япония също са сред лидерите в тази област.

ОЩЕ: Топ шпионин на САЩ предрече катастрофа за световната икономика, ако Китай нападне Тайван

Сега ЕС иска да е колкото се може по-независим в това отношение. Новото законодателство ще подкрепи проекти, които повишават сигурността на доставките в ЕС чрез привличане на инвестиции и изграждане на производствен капацитет. По време на разговорите с представителите на Съвета на ЕС евродепутатите осигуриха 3,3 млрд. евро за научни изследвания и иновации, свързани с полупроводници.

Ще бъде създадена мрежа от центрове за компетентност, за да се преодолее недостигът на умения в ЕС и да се привлекат нови таланти за научни изследвания, проектиране и производство.

Ще бъде създаден механизъм за реакция при кризи, чрез който Европейската комисия ще оценява рисковете за доставките на полупроводници в ЕС. Индикаторите за ранно предупреждение в държавите членки ще се използват за задействане на предупреждение за недостиг в целия ЕС.

Този механизъм ще позволи на ЕК да прилага спешни мерки, като например приоритизиране на доставките на продукти, които са особено засегнати от недостиг, или извършване на общи покупки за държавите членки. Членовете на ЕП усъвършенстваха допълнително схемата, като въведоха инструмент за картографиране, който ще помогне за идентифициране на възможни затруднения в доставките. Тези действия ще бъдат крайна мярка в случай на криза в сектора на полупроводниците.

Парламентът подкрепи и разпоредби за засилване на международното сътрудничество със стратегически партньори и за правата на интелектуална собственост, за да се гарантират конкурентни предимства и защита на сектора на ЕС.

Законодателството беше прието с 587 гласа "за", 10 "против" и 38 "въздържал се". Сега то ще трябва да бъде одобрено от Съвета на ЕС, за да се превърне в закон, съобщиха от пресцентъра на Европейския парламент.

Проучване на Европарламента подчертава, че делът на Европа в световния производствен капацитет на полупроводници е под 10%. Законодателното предложение има за цел той да достигне 20%.

В друг анализ на ЕП от 2022 г. се подчертава, че пандемията е разкрила дългогодишни слабости в световните вериги за доставки, а безпрецедентният недостиг на полупроводници е ярък пример за това. Той показва какво може да се очаква през следващите години. Наред с други проблеми, тези дефицити доведоха до увеличаване на разходите за промишлеността и до по-високи цени за потребителите и забавиха темпа на възстановяване в Европа.

ОЩЕ: Европарламентът одобри повече енергийни икономии - ето колко ще пестят страните членки

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес