Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК тръгва на война срещу нелегалното онлайн съдържание

28 септември 2017, 13:03 часа • 1639 прочитания

Европейската комисия представи днес (28 септември) насоки за онлайн платформите (Facebook, Twitter и др. - бел. ред.), с които да се подобри откриването и премахването на незаконно онлайн съдържание, подбуждащо към омраза, насилие и тероризъм.

Още: Специална оферта за Apple устройства от Yettel през най-романтичния месец в годината

Още: Access Finance представи AI чатбот за 24/7 реално клиентско обслужване

Припомняме, че председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер обеща точно това в своята реч за за състоянието на Европейския съюз. Целта е да се увеличи превенцията при нарастващото разпространение на терористични материали, подбуждащи към омраза онлайн. 

Според Комисията това представлява сериозна заплаха за сигурността и безопасността на гражданите на ЕС. "Това също подкопава доверието на гражданите в цифровата среда, която е ключов двигател на иновациите и растежа", пише в съобщението на ЕК. 

В него е цитирана и Мария Габриел, която е комисар по въпросите на цифровата икономика и общество. Тя е категорична, че оттук-нататък Комисията ще се заеме с проблема с незаконното онлайн съдържание.

Още: Премиум технологии за грижа и добро здраве с Yettel и HUAWEI през месеца на любовта

Още: Любимият смартфон е по-близо от всякога с 0% лихва на лизинг от А1

Тя уточнява, че към момента в повече от 28% от случаите на онлайн платформите им е необходима повече от седмица, за да премахнат на такъв вид съдържание.

Според Вера Йоурова, която е комисар по правните въпроси, законодателството в Европа третира онлайн съдържанието по-скоро като офлайн. "Няма да приемем да сме дигиталния Див Запад и трябва да се действа", заявява тя. 

Именно затова ЕК съветва:

- онлайн платформите да си сътрудничат по-тясно с компетентните органи, като назначат звена за контакт, за да се гарантира, че те могат бързо да се свържат с тях, за да бъде премахнато такова съдържание. Освен това те трябва да създадат леснодостъпни механизми, които да позволяват на потребителите да съобщават за незаконно съдържание;

Още: Илон Мъск иска да купи ChatGPT

Още: Специални филмови предложения с до 50% отстъпка в А1 Видеотека през февруари

- ефективно отстраняване. Този вид съдържание трябва да бъде премахвано възможно най-бързо и трябва да има определени срокове за това, настояват от Комисията. Платформите трябва ясно да обяснят на своите потребители своята политика по отношение на съдържанието и да публикуват отчети за прозрачността, като посочват подробно броя и видовете получени съобщения.

- предотвратяване на повторното появяване. Платформите трябва да предприемат всички мерки, за да покажат на потребителите си, че не трябва да качат подобно съдържание. Комисията силно насърчава по-нататъшното използване и разработване на автоматични инструменти за предотвратяване на повторно появяване на премахнато вече съдържание.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес