Той се казва Реем, а не Робокоп. Първият хуманоиден робот, който се присъединява към силите на реда на Дубай, все още няма възможност да преследва и задържа престъпници както тежковъоръжения си "колега" от хитовия филм от края на 80-те на XX век.
Още: Нов тренд в мрежата превръща политици и звезди в анимационни герои
Още: Redmi Note 14 5G: мощен и достъпен смартфон от Xiaomi
Реем бе представен от полицията в Дубай на 22 май, съобщи информационният сайт "Франс 24". Той има много по-мил и любезен вид от някои екземпляри, придобили популярност чрез киното и трябва да започне работа тези дни. Роботът основно ще помага на туристи и жители на Дубай в търговските центрове в основните туристически обекти.
Реем е разработен от испанската компания "Пал РоботиксЮ. Тежи 100 кг, висок е 170 см и се движи на нещо като ролкови кънки, като може да развие скорост едва от 3.5 км/ч. Целият му торс представлява тактилен екран. Носи същото кепе като колегите си хора и ще може да изпълнява и някои от техните задачи.
Роботът ще може да дава инструкции на загубили се туристи, да ги ориентира на арабски и английски и ще им дава информация за обществени услуги или туристически обекти. Ще приема и съобщения за извършени престъпления, но само ще ги предава на "колегите си" хора. Реем ще може и да глобява нарушители.
Още: Кампания с дигитални аватари спечели две първи места на BAPRA Bright Awards 2025
Още: Експерти от А1 представиха иновативни стратегии за киберзащита
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Новата реалност: 9 от 10 подрастващи са в социалните медии
Още: Първа успешна телепортация в света: Как това ще трансформира живота ни?
Базисният модел на Реем струва 185 000 долара. Той обаче да се усъвършенства с помощта на допълнителни модули, но тогава и цената му ще расте. Това обаче не означава, че Реем ще може да се превръща в Робокоп или във вариант на „Биг Брадър“. При разработването му са прилагани стриктни етични правила. Те изключват въоръжаването на робота. Испанската компания също обяснява, че не сключва никакви военни договори.
Дубай смята да попълни немалка част от своите полицейски сили с множество Реем-ове. Плановете са до 2030 година роботите да съставляват 25% от полицейските сили на емирството. Те ще изпълняват и „черна“ работа. Ще се занимават с документацията и ще отменят колегите си в полицейските управления при приемане на молби, декларации и др.
Дубай не е единствената страна, която използва роботи като полицаи. В Япония робот шериф бе програмиран в началото на годината, да проследи престъпник, който после да бъде арестуван от истински полицай. През септември 2016 година робот сапьор бе използван в САЩ да обезвреди заподозрян.
Още: За 10 години Vivacom Регионален грант дари над 700 000 лв. за значими проекти от цялата страна
Още: Програмата на Yettel за дигитално приобщаване спечели две награди от BAPRA Bright Awards 2025