Новият компютърен криптовирус WannaCry предизвика сериозни проблеми в цял свят. Куп експерти изказаха мнения относно виртуалната напаст, но се оказва, че българин има техническо решение за защита от вируса.
Още: Холивудско кино у дома с Yettel и SkyShowtime
Още: За свободата да останем винаги свързани
Пред Actualno.com инженерът Константин Пицин, който е автор на програмата, даде повече подробности. На практика тя действа като превенция срещу криптовируси, а не помага за оправяне на щети щом вирусът е влязал в съответното устройство и е архивирал всички файлове, искайки откуп за тях.
Какво е решението – без да разкрива ноу-хау за продукта, г-н Пицин обясни, че програмата не позволява достъп на вируса до каквито и да е файлове. С програмата файловете, които искаме да защитим, се записват на отделен сървър (физическа или виртуална машина), като веднъж записан файлът не може да се модифицира и до него няма как да достигне нито един вирус. Файлът не може да се редактира – ако има редакция от страна на потребителя, всъщност бива правен нов запис и нов файл. Файловете се подреждат с времева щампа – т.е. дата и час на записа и така потребителят знае кога файлът е бил променен.
За по-претенциозните и вманиачени потребители има и още една възможност – сами да избират пътя, по който записват файла си, а не това да става автоматично. Това, разбира се, изисква малко повече усилия и едва ли ще е опция за нетърпеливи обикновени потребители, но повишава сигурността, тъй като за евентуален вирус, влязал в устройството ви, ще е много по-трудно да открие къде е записан файлът и да опита да го атакува и промени.
Още: Отраженията на многообразието, представени чрез изкуството
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Няма проблем файловете, които искаме да защитим, да бъдат записвани на „сигурния“ сървър и на устройството, което ползваме в момента т.е. на повече от едно място. Няма проблем и да се записват всякакви видове файлове, твърди г-н Пицин.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Идеята за програмата ми дойде от годините опит от работа с администриране на сървъри, сподели Константин Пицин пред Actualno.com.
Предизвикателство
Всеки, който иска да опита силите си срещу новата програма и да я разбие, може да го стори. Има обаче няколко условия – да се съгласи опитът му да бъде записан на видео, както и да изпрати своите контакти на следния имейл – editors@webground.bg. Обратна връзка ще бъде давана само на хора, които изпратят и телефон, на който могат да бъдат потърсени.
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Според г-н Пицин никой не би могъл да ви помогне, ако новият компютърен вирус WannaCry влезе в устройството, което ползвате и архивира файловете ви. Единствено хакерът може да разархивира криптираните файлове, но това едва ли е много вероятно.
Инженерът заяви и, че разпространението на вируса може да се случи и по доста подли начини. Това може да стане например чрез торент. Ако едно устройство е заразено, то чрез торент може да стигне до други устройства. В случая с торентите много опасни са компютърните и видеоигрите. Потребителят задължително трябва да кликне, за да задейства зловредния скрипт, а през игри и програми човек може да бъде подлъган по-лесно, отколкото чрез т.нар. фишинг – изпращане на имейли с прикачен файл с вирус.