Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българи създадоха уникален начин за предпазване на банкови карти от измами

15 октомври 2014, 09:58 часа • 106296 прочитания

Случвало ли ви се е да ви се обадят от банката и да ви съобщят, че трябва да си смените дебитната карта, защото сте теглили от банкомат с поставено сканиращо устройство и данните ви са „хакнати”? Е, на мен ми се е случвало. Не е особено приятно. И нямаше да се случи, ако по онова време съществуваше едно иновативно българско изобретение, което предпазва именно от такива неприятности.

Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя

Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)

Него обаче вече го има на пазара. Казва се SkimProt и представлява защитен стикер, предназначен за широко разпространените карти с чип. Като се залепи върху дебитната или кредитна карта, той я предпазва от т.нар скиминг - копиране на данни от магнитната лента на картата чрез незаконен скенер, поставен на банкомата.

Как действа? Стикерът залепва върху магнитната лента на картата и скрива информацията, записана на нея. При използване на банкомат той пренасочва устройството да чете данни от много по-защитения чип, а не от лентата.

„Идеята се роди преди година и половина. Искахме да направим процеса на скимиране невъзможен. Опитвахме различни неща – да лепим тиксо, скоч, лепящи се листчета. Най-накрая стигнахме до извода, че трябва да има втора магнитна лента. И така от януари вече работим активно на българския пазар“, разказва Георги Кънев, партньор и акционер в компанията-създател на SkimProt.

Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие

Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)

Стикерът вече има международен патент и спокойно можем да се гордеем с него като българско изобретение, защото е спечелил и приз за най-иновативен продукт на най-голямото изложение за смарт технологии CARTES America 2014.

Самият стикер има четири слоя – защитно покритие; въпросната втора магнитна лента със записан код; екраниращ слой, скриващ напълно информацията от магнитната лента на картата и специално лепило за закрепянето на стикера.

Използването на лепенката не вреди по никакъв начин на картата. При желание, можете просто да я отлепите и да  ползвате картата си незащитена. А при поставянето единственото условие е да сте прецизни, за да съвпадат ръбчетата на стикера и картата.

В началото хората са били недоверчиви към идеята, но постепенно започват да я възприемат. „Имаме щанд в Paradise Mall в София, където правим демонстрации за използването на продукта. Като се спрат, хората са скептични. Повечето от тях твърдят, че дори нямат сметка в банка, не ползват банкови карти и мразят банките като цяло. Но след като видят демонстрацията, стават благосклонни”, разказва Емил Цолов, мениджър в SkimProt.

Още: Четирима души получиха втори щанс за живот след донорска ситуация във Варна

Още: Със сложна операция: Лекари от ИСУЛ спасиха жена с рак на сливицата

Стикерът може да се закупи в няколко популярни търговски вериги (можете да видите кои на сайта на SkimProt), както и онлайн.

Очаквайте утре интервю с Георги и Емил от SkimProt, които ни разказаха повече за скиминга в България и за това как са реализирали и продължават да реализират идеята за защита от него. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес