Американски инженери разработиха аналог на пречистващи въздуха дрехи – бански костюм, способен да филтрира вредните вещества от водата в басейна или морето, съобщава Gizmag.
Банският костюм е разработен от американски инженери, които си сътрудничат с дизайнерското бюро Eray Carbajo.
Базовият слой на сутиена се състои от отпечатан на 3D принтер еластичен мрежест материал, повтарящ контурите на тялото. В тази структура са вградени непрозрачни елементи, изработени от материал с названието Sponge.
Той се получава от нагрята захароза, което придава на материала както висока водонепропускливост, така и способност да поглъща опасните за здравето замърсяващи вещества. Sponge може да попие примеси, които превишават 25 пъти неговата маса, като при това остава сух.
Погълнатите канцерогени се съхраняват в пори в материала и следователно не докосват кожата. Те могат да се извлекат само при нагряването на Sponge до 1000 градуса (такава процедура може да се провежда около 20 пъти, след което почистващият бански започва да губи своята поглъщаща способност).
Първоначално материалът бил разработен за очистване на морето от разливи на нефт и опресняване на вода. Сега създателите на Sponge банския планират да направят аналогични пликчета, шорти и хидрокостюми.