Учените от дружеството Фраунхофер (Германия) са разработили адаптивни автомобилни фарове, състоящи се от хиляда светодиодни пиксела, което са способни гъвкаво да преразпределят светлинния поток.
Светодиодните фарове вече се прилагат на серийни автомобили и имат редица преимущества. Новата конструкция на немските инженери обединява четири светодиодни пластини по 256 пиксела, благодарение на което управлението на светлинния сноп става по-точен.
Фактически фаровете са лишени от привичните режими "къси-дълги" и излъчват постоянна светлина, чието разпределение се променя в реално време, в зависимост от посоката на пътя и осветлението, а също от наличието на насрещни и попътни автомобили.
Управляващият компютър запалва само тези пиксели, които е необходимо – за пълноценно осветление на пътя в обичайни условия ще бъде достатъчна около една трета от мощността на фаровете.
Всеки пиксел има размер 125 микрона, а за да се вградят те в единна конструкция, немците възнамеряват да приложат нов материал във вид на пореста златна наноструктура.
Фаровете са разработени в сътрудничество с производителите на автомобилна оптика Hella и Osram, но перспективите за серийното им производство засега са неизвестни.
В същото време, освен на светодиодните, производителите възлагат големи надежди на лазерните фарове.