Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Асошиейтед прес въвежда ограничения за използването на изкуствен интелект в новините

17 август 2023, 16:50 часа • 1135 прочитания

Световната агенция Асошиейтед прес изготви набор от указания за новинарската употреба на изкуствения интелект (ИИ) с изричното условие, че той не може да бъде използван при създаването на съдържание за публикуване или за съпровождащия новините снимков материал. В същото време служителите се насърчават да се запознаят с технологията.

Асошиейтед прес е една от шепата медийни организации, които започнаха да задават правила при въвеждането в работата на бързоразвиващи се технологии като ChatGPT. Услугата ще предложи от днес за нуждите на световната агенция и популярното си приложение "Стайлбук" (Stylebook), което съветва журналистите как да отразяват новините с помощта на терминологичен речник. 

"Целта ни е да дадем на хората приемлива възможност да разберат нашия малък експеримент, като в същото време се запазим", заяви Аманда Барет, заместник-директор на АП по новинарските норми и нововъведения. Наричайки това "момент на преход", тази пролет журналистическият мозъчен тръст Институт "Пойнтър" насърчи медиите да изготвят правила за употребата на изкуствения интелект и сподели своите практики в това отношение с читателите и зрителите.

Още: Изкуственият интелект - новото оръжие в геополитиката, което Иран вече използва

Снимка: iStock

Кое е реалност и кое е илюзия в изкуствено създадените новини?

Генеративният изкуствен интелект е способността да се създават текстове, снимки, аудио и видео по зададена команда, но все още той не е в състояние да различи реалността от илюзията. Съответно АП посочва, че информациите, създадени от изкуствения интелект, трябва да бъдат внимателно проверявани - също като информацията от всеки друг източник. Агенцията посочва също, че снимка, видео или аудио, произведени от изкуствен интелект, не бива да бъдат използвани, освен ако самият видоизменен материал не е предмет на новината.

Още: Чрез изкуствен интелект Владимир Висоцки ще "играе" в нов филм

Тази медийна политика съвпада с практиката на технологичното списание "Wired", което не публикува статии, създадени от изкуствен интелект, "освен ако темата не е, че ИИ е написал материал". "Твоите статии трябва да бъдат написани изцяло от теб", гласи указание на главния редактор на американското списание "Insider" Никълъс Карлсън за редакционния състав, което бе направено достояние на читателите. "Вие сте отговорни за прецизността, автентичността и качеството на всяка една дума в своите статии", се казва още в директивата.

Снимка: iStock

Широко рекламираните случаи на създадени от изкуствения интелект "халюцинации" или измислени факти правят още по-важна необходимостта потребителите на новините да знаят, че са зададени правила, благодарение на които те "да са уверени, че съдържанието, което четат, гледат или слушат, е проверено, надеждно и - доколкото е възможно - обективно", заявяват от Институт "Пойнтър" в редакционна статия. 

Още: МУЗИКАУТОР се присъедини към международен апел за защита на авторските права от изкуствения интелект

Медийните организации посочиха варианти, в които генеративният изкуствен интелект може да бъде полезен извън публикуването на новини. Той би бил в услуга на редакторите в Асошиейтед прес, например при обобщаването на изтеклите информации, които се разпращат на абонатите. ИИ може да пише заглавия или да дава идеи за материали, посочва "Wired". Според Карлсън ИИ може да бъде ползван и за редактиране при съкращаване на информация или пък за да стане тя по-четивна. Изкуственият интелект би могъл да служи и за списък с подходящи въпроси за интервю, пише БТА.

Медийните експерименти с изкуствен интелект не са от днес

В продължение на десетилетие Асошиейтед прес експериментира с прости форми на изкуствен интелект, като го използва за писане на кратки информации, за набиране на спортни резултати или за информации за корпоративни отчети на приходите. Резултатите през тези години са важен опит за АП, заявява Аманда Барет, която обаче казва: "Все пак ние трябва да влезем в този нов етап от нашето развитие предпазливо, уверявайки се, че защитаваме нашата журналистика и доверието в нея".

Медийните организации като цяло са обезпокоени за своите новинарски материали, които се използват от фирмите за изкуствен интелект без позволение или заплащане. Американският Алианс на новинарските медии (преди Асоциация на вестниците в САЩ - бел. ред.), който представлява стотици издатели, излезе с изявление за принципите, които би трябвало да пазят авторското право на интелектуална собственост на членовете на сдружението.

Снимка: iStock

Някои журналисти изразиха тревога, че изкуственият интелект може в един момент да замени хората, чиято работа върши. Точно това е ключов въпрос, който се обсъжда при преговорите за договорите със служителите между ръководството на Асошиейтед прес и нейния синдикат - Новинарската медийна гилдия. Профсъюзът не е имал шанса да проучи щателно новите норми, заяви председателят му Вин Черуу. "Бяхме ентусиазирани от някои от новите разпоредби, но имаме въпроси по други", каза Черуу.

При наличието на предпазни мерки АП иска от своите журналисти да се запознаят с технологията, най-малкото защото ще трябва да пишат за нея в бъдеще, отбелязва Барет. Стиловият наръчник на АП (споменатият "Stylebook") - указател с журналистически практики и правила за употребата на термини в информациите - ще обясни много от факторите, които журналистите трябва да вземат под внимание, когато пишат за новата технология.

Любопитно: Как изкуственият интелект може да вкуси и помирише напитки?

Развитието на изкуствения интелект касае целия свят

"Историята на изкуствения интелект се простира далеч отвъд бизнеса и технологията - посочва Асошиейтед прес. - Става въпрос и за политика, забава, неравенство, международно право и много други теми. Примерите с успех на изкуствения интелект показват как тези технологични инструменти влияят върху много сфери на нашия живот".

"Далеч не е казана последната дума по въпроса. Комисията, която проучва насоките по темата с изкуствения интелект, заседава всеки месец. С основание очаквам да променяме нормите на всяко тримесечие, защото ситуацията се променя", заявява Аманда Барет.

Миналия месец създателят на ChatGPT OpenAI и Асошиейтед прес обявиха споразумение, по силата на което компанията за изкуствен интелект ще патентова новинарския архив на АП, използван за обучение на кадри.

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес