Непрекъснато се появяват нови и нови измамни мобилни приложения. Това заяви председателят на Международната академия за обучение по кибер разследвания Албена Спасова по време на третия регионален форум по киберсигурност и киберпрестъпност в Югоизточна Европа, който започна днес в София, предаде БГНЕС.
Още: От 28 декември: Единно зарядно за телефони и таблети в ЕС, скоро и за лаптопи
Още: Холивудско кино у дома с Yettel и SkyShowtime
Измамните приложения през 2011 година са само 1000, а през 2012 година наброяват 350 000, отбеляза Албена Спасова. Развитието на технологиите и на мобилните устройства променя "modus operandi" на кибер престъпността. 40 милиарда са приложенията за операционната система на Apple iOS през последните 4 години, половината от тях са свалени само през 2012 година. Появяват се нови "modus operandi" като "vishing" и "smishing", традиционният "phishing" се премества в мобилните устройства, каза още тя.
"Троянците" и други видове зловреден код биват използвани най-често за финансови измами. Те все по-рядко се появяват за обща консумация на черния пазар и се предлагат от лица и само на лица, които са предварително одобрени в черния кръг на кибер престъпниците. Според данните за 2013 година на международния телекомуникационен съюз 2,7 милиарда души или почти 40% от световното население присъства онлайн, а Европа е регионът с най-висока степен на развитие на широколентов интернет - 75%, следвана от САЩ с 61%. Причината за това е, че цената за фиксирания широколентов интернет в периода 2008-2012 година е спаднала с 82%, отбеляза Спасова.
България е сред страните с най-бърз интернет и се нарежда до Китай, Япония, Корея, Исландия и Португалия. Данните сочат, че броят на абонатите на мобилни услуги вече достига броят на населението на света. 6,8 милиарда са мобилните абонати, а от тях 2 милиарда използват мобилен достъп до интернет, подчерта тя.
Още: За свободата да останем винаги свързани
Още: Отраженията на многообразието, представени чрез изкуството
Увеличава се употребата на ръчно подпомагани кибер атаки, ако миналата година тенденцията бе за автоматизиране на атаките, сега някои от атаките се връщат към ръчно управление, коментира Спасова. "Най-страшната тенденция е, че кибер престъпниците използват принципите за защита на големите бази данни, за да увеличават ефективността на атаките. Очевидно е, че кибер престъпленията се усложняват, в някои случаи защитата е на много ранен етап, когато става дума за мобилни устройства, а в други случаи има изградени стратегии, които противодействат на заплахите и връщат кибер престъпниците в първи клас, връщат ги към ръчно управляваните атаки", каза още тя.
Спасова съобщи, че Международната академия за обучение по кибер разследвания предвижда да създаде център за ранно реагиране на кибер престъпления.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии