Повече от 35 000 българи са били засегнати от мащабния скандал с манипулирането на данни на потребители на Facebook. Тяхна информация е била събрана неправомерно от консултантската компания Cambridge Analytica. Това са отговорили от компанията след запитване на БНТ.
Още: Холивудско кино у дома с Yettel и SkyShowtime
Още: За свободата да останем винаги свързани
По данни на социалната мрежа 18 българи са свалили приложение под формата на анкета, даващо достъп до лична информация. Броят на засегнатите обаче е в пъти по-голям - 35 718, тъй като приложението е получило достъп до профилите и на техните приятели.
Освен списъка с контакти, информацията за потребителите е включвала детайли като електронна поща, рожден ден, роден град, място на пребиваване, снимки, видеа, харесвания и публикации в социалната мрежа. Не всички потребители са еднакво засегнати, тъй като разрешенията за приложението са били променяни във времето.
"Използвахме възможно най-разширена методология." казаха от Facebook. "Това е най-добрата ни прогноза за броя на хората, които директно са инсталирали приложението, и броя на приятелите им, чиито данни може да са били събрани."
Още: Отраженията на многообразието, представени чрез изкуството
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Facebook вече започна да уведомява общо поне 87 милиона потребители по света, замесени в скандала.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
От компанията са заявили, че 97,2% от инсталиралите приложението вероятно са били от Съединените щати. 81,6% от всички засегнати - участниците в анкетата и приятелите им, са били в САЩ.
Междувременно Facebook понесе още един удар, след като стана ясно, че Стив Возняк - съосновател на Apple, който след това започна работа в социалната мрежа, напуска компанията. Той взел решението, тъй като не е съгласен с начина, по който се борави с личната информация на потребителите.
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Зукърбърг заяви в петък, че иска да хвърли повече светлина върху рекламите с политическа тематика, които не са пряко свързани с избори или кандидат. Зад рекламите с политическа тематика често стоят лобистки организации, групи по интереси и заможни физически лица, които искат да повлияят върху законодателството или имат непряко въздействие върху избори.
"Всеки рекламодател, който иска да има реклама с политическа тематика, ще трябва да потвърди самоличността и местоположението си", пише Зукърбърг.