Никой не е осквернявал Мемориала на мира в Хирошима. Става въпрос за ограда, която спира достъпа до поляната, водеща към паметника. Това заяви ръководителят на Софийската опера акад. Пламен Карталов, който коментира шумния скандал с надписа „Локо София”, който се появи до Мемориала на мира в Хирошима, посветен на загиналите при ядрената бомбардировка в края на Втората световна война.
Според Карталов случилото се не засяга авторитета на Софийската опера и на България в Япония и, че операта пак ще отиде в Страната на изгряващото слънце, за да изнесе представления. Карталов подчерта, че японската полиция не е искала да се раздухва случая. Той обясни пред Нова телевизия, че никой не е търсил написалите надписа, но те отишли при властите, защото от България тръгнали "самопроизвеждащи се новини" и по случая се вдигнал голям шум.
Ръководителят на Софийската опера уточни, че става въпрос за двама сценични работници, на 35-40 години. Те си признали, след като във Facebook се разшумяло за случая, направено било вътрешно събрание и двамата виновници си признали. А японската полиция била изненадана, че някой дошъл да си признае – станало за пръв път при случай на "цапаница със спрей", и полицаите се смели, като разбрали, че става въпрос за футболен отбор. Освен това, пак по думите на Карталов, в Япония имало много такива случаи на "цапаници".
Виновниците ще бъдат глобени за дребно хулиганство, поясни Карталов. Реагирах с чувство за гняв, подчерта академикът. Той добави, че когато съставът на операта се върне, ще се проучва защо въпросните работници носели спрей.
Академикът каза и, че „можело да има сянка за съмнение”, че случилото се е заради предстоящия избор на нов ръководител на операта. Всичко е възможно, заяви той.
Художественият ръководител на операта Сара-Нова Кръстева добави пред bTV, че за 22 години, в които пътува с операта на турнета, нито веднъж артистите не са били посрещнати от медии на летището. За разлика от сега.
"Не ги оправдавам и няма да простя, защото те зашлевиха шамар на целия ни труд, на целия ни театър. Но трябва да правим разлика между вандализъм и поругаване. Полицията в Япония каза, че за първи път им се случва чужденец да си признае и да се извини. Тяхната мярка е "леко хулиганство", коментира още тя.