От Народен театър "Иван Вазов" съобщиха, че спектакълът "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, режисиран от Джон Малкович, е покрил всички направени разходи за продукцията. Приходите от продадените билети, включително за предстоящите до края на месец януари 2025 г. представления, са в размер на 277 830 лева, добавят от театъра.
Още преди премиерата си пиесата бе съпътствана от скандали, които ескалираха до физическа саморазправа пред сградата на Народния театър на 7 ноември. Тогава протестиращи заявиха, че Джон Малкович се подиграва на българите с постановка, която осмива народа ни.
След ексцесиите пред Народния театър, в които бе нападнат дори актьорът Владо Пенев, който няма участие в постановката, както и режисьорът Теодор Ушев, който е искал да я гледа, интересът към "Оръжията и човекът" се повиши още повече. "Публиката вече даде своя отговор дали "Оръжията и човекът" има или няма място в репертоара на Народния театър.", пишат от културното учреждение до медиите.
Какъв е хонорарът на Джон Малкович
Фотограф: Стефан Здравески
В различни медийни публикации в последните дни се казва, че Малкович е получил баснословен хонорар за "Оръжията и човекът". Ето какво уточняват от Народния театър: "По отношение на многото спекулации в публичното пространство какъв е размерът на хонорара на режисьора на постановката Джон Малкович, искаме да подчертаем, че сумата не се различава от обичайния хонорар, по който Народния театър работи с гостуващ режисьор за представление на Голяма сцена. Размерът ѝ не е никак сензационен – дори напротив. Хонорарът многократно е покрит от приходите на представлението и представлява едва 0,53 % от разходите за възнаграждения на театъра към 31.10.2024 г.".
Още: "България си е фашистка държава": Тео Ушев за равносметката от протестите пред Народния театър
От театъра заявяват, че няма как да оповестят конкретна сума, защото са сключили договор и това би било нарушаване на клаузите за конфиденциалност на информацията. "Оповестяването на подобна информация противоречи на европейската и българската практика по отношение на договорните отношения в сценичните изкуства. Въпреки че сумата не представлява сензация, обявяването ѝ би ни поставило в неетична, неудобна и вероятно юридически уязвима ситуация от гледна точка на правните взаимоотношения между театъра с гостуващите творци. По-важното е, че така бихме създали прецедент с неблагоприятен ефект върху доверието на творците, с които активно търсим възможност да работим.", уточняват от пресцентъра на Народния театър.
Рекордни продажби за "Оръжията и човекът"
Сцена от "Оръжията и човекът", фотограф: Стефан Здравески
От Народен театър "Иван Вазов" обаче говорят много по-конкретно за приходите от билети за постановката, която е разпродадена за целия месец ноември и за половината декември. "Настоящата система на финансиране на културните институти, от която Народен театър "Иван Вазов" не прави изключение въпреки статута си на национален театър, предполага, че приходите от спектакъла определят доколко той е успешен театрален продукт. В случая с "Оръжията и човекът" отбелязахме рекорден темп на продажбите още след първите 3 преставления през ноември. Както съобщихме и преди седмица, билетите за следващите четири дати – 26 и 27 ноември и 8 и 13 декември, са разпродадени. Свободни места до края на годината засега има само за новогодишната вечер – 31 декември 2024 г.", казват от театъра.
Още: "Не обида, а чаровна комедия": Говори Джон Малкович за постановката, която разедини българите
Уточнява се още, че приходът до този момент е 277 830 лв., от които 20 015 лв. са върнати на онези зрители, които не са успели да гледат постановката на 7 ноември, заради протеста. "Така щетата за театъра се равнява на 77 890 лева, които бихме получили, ако върху тези продадени билети се начисли и субсидията от страна на Министерството на културата.".
Приходите на театъра
Снимка: БГНЕС
"Реализираните приходи от началото на 2024 г. до момента са над 2 400 000 лева, като от тях приходите от началото на октомври и ноември, са над 560 000 лева", казват от театъра и уточняват, че "поради спецификата и особеностите на дейността на сценичните културни институти, театралните сезони обхващат два отчетни периода (две календарни години), като резултатите от 2023 г. са напълно покрити към 30.06.2024 г."
"Системата на финансиране на държавните културни институти и прилагането на делегиран бюджет стартира през 2011 година. За периода от 2011 г. до 2024 г. Методиката за преизчисленията на средствата по чл. 23а от Закона за закрила и развитие на културата търпи промени, както по отношение на компонентите, така и на периодите за извършване на преизчисление на полагаема субсидия. При компетентното коментиране на финансовото състояние на който и да е български театър, трябва да се има предвид, че бюджетът се изчислява за период 01.01 – 31.12., а сезонът на организациите е от 01.09 до 31.07. В началото на новия сезон обичайно се трупат повечето разходи поради работата по нови спектакли, а приходите се засилват с наближаване на премиерите на същите. Това не е новина, а факт вече 13 години поради методиката на финансиране. Друго твърдение за финансовото състояние на Народен театър "Иван Вазов" е опит за подвеждане на публиката.", заявяват от Народен театър "Иван Вазов" по повод последните "сътресения" в културния сектор покрай скандала с източването на театрите в Разград и Смолян и оповестения доклад на Инспектората към Министерски съвет, в който бяха посочени редица нарущения в Министерството на културата, извършени от служители, пряко отговорни за бюджета.
Още: Директорът на Народния театър: Тъжно е, че докарахме обществото дотам да не може да мисли