Американският актьор и режисьор Джон Малкович даде пресконференция преди премиерата на спектакъла "Оръжията и човекът" на сцената на Народен театър "Иван Вазов", която е на 7, 8 и 9 ноември.
Още: Райна Кабаиванска получи златна звезда на Алеята на славата на оперното изкуство
Още: "Отчаяни съпрузи 2: Бракувани": премиера с много смях и дълги аплодисменти (СНИМКИ)
"Разликата между американския актьор и българския се изразява в това, че навън актьорите репетират само един спектакъл в определен период от време и след известно време започват нов. Тук има актьори, които играят в 15 представления наведнъж, преминават през различни жанрове и това им помага да поддържат изкуството си живо. Това е едно от основните доказателства колко са талантливи българските актьори" – сподели режисьорът за трупата на Народния театър.
В срещата се включиха още директорът на Народния театър Васил Василев и актьорският състав на спектакъла – Ева Тепавичарова, Кремена Славчева, Ирина Митева, Христо Петков, Стоян Пепеланов, Ненчо Костов, Пламен Димов и Константин Еленков.
Малкович отговаря на критиките
Още: Башар Рахал за Actualno.com: Човек си тежи на мястото, театърът е начин на живот
Още: Яна Титова поставя пиеса на Захари Карабашлиев в Младежкия театър
Фотограф: Стефан Здравески
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: От Народния театър съобщиха колко е хонорарът на Джон Малкович
Още: 24 от най-добрите комедианти в България се включват в Комеди маратон на Comedy Club Sofia
Освен на въпроси за самата постановка, Малкович отговори и на питания относно страстите, които произведението на Бърнард Шоу разпали в България. Припомняме, че първо рапърът Устата излезе с публикация в социалните мрежи, озаглавена "Кой позволи на Джон Малкович да се гаври с българите?". След това различни общественици изразиха позиция, че не е редно точно този текст да бъде поставян у нас. Преди дни пък от Съюза на българските писатели заявиха, че бъдещата постановка е "инсинуация, цинизъм и гавра". По темата: "Инсинуация, цинизъм, гавра": Съюзът на писателите въстана срещу Джон Малкович
Пред медиите Маркович разказа за избора на заглавието и отговори на критиките, че в този текст Бърнард Шоу осмива България. "Не бих дошъл тук, за да поставя пиеса, с която да се присмивам на България. Това не е добра идея. Бих искал да поставя добра пиеса", заяви актьорът и режисьор. Той уточни, че последния път, когато е бил помолен да цензурира текст, просто е отказал спектакъла.
На въпрос как ще коментира позицията на Съюза на българските писатели, че "мястото на такива "творби" не е в България", Малкович попита дали това е Съюзът, който е изключил писателя Георги Марков. "Не подкрепям цензурата при писателите. Писателите също не би трябвало да я подкрепят", заяви Джон Малкович, цитиран от БНТ.
Още: Дълги аплодисменти за "Съвършени натрапници" в Tеатър Artvent
Още: Известен руски балетист загина след мистериозно падане от 5-ия етаж (ВИДЕО)
Той припомни, че за първи път е поставил "Оръжията и човекът" през 1985 г. и определи текста като забавен и докосващ. "Харесвам пиесата, защото сатиризира идеализираната любов. Има силни твърдения за безсмислицата на войната. Затова аз се интересувам от този текст. Действието се развива в България - авторът е търсил държава, за която не много хора знаят", допълни Джон Малкович.
Според него персонажите са доста изразителни, интелигенти и комични, а действието в представлението просто се развива в България. "Аз съм тук, защото съм имал невероятния късмет да работя с няколко прекрасни актьори, които са израснали в България и са учили във вашата академия", коментира Джон Малкович пред медиите.
Още: А защо Малкович не постави "Под игото"? Ще се съизмери с "Хъшове"
Фотограф: Стефан Здравески
За "Оръжията и човекът"
"Оръжията и човекът" е пиеса от световноизвестния ирландски драматург Бърнард Шоу, поставена за първи път през 1894 г. в театър "Авеню" в Лондон. Това е една от най-често поставяните комедии на Нобеловия лауреат. Чрез езика на комедията текстът цели да осмее обществените настроения, възхваляващи войната, показвайки тяхната вътрешна противоречивост и излишна романтизация.
Първоначално персонажите, както и средата в пиесата са условни, но в стремежа си към реалистично звучене Бърнард Шоу, посъветван от приятели, решава да постави описаните взаимоотношения и събития в контекста на наскоро приключилата на Балканите Сръбско-българска война.
Така в място на действието се превръща домът на офицер Петков в малко градче край Драгоман в България след края на битката при Сливница през 1885 г.
Това, което занимава Джон Малкович в този текст, е както критика на романтичната идея за войната, така и сблъсък между любовта като романтичен идеал и реалността, пише БНТ.