Художественият ръководител на ансамбъл „Чинари“ и преподавател по български танци в НУТИ ще показва стъпките на автентични български хора на 18 март, от 20.00 часа в клуб „Бг ритъм“. Събитието е част от проекта на Людмил Макаронски „Хора́та на България“, в който най-добрите български хореографи чрез своя опит, талант и харизма въвличат и предават магията на танцовото ни изкуство на всички, които искат да се докоснат до него.
Още: Илюзионистът Дани Белев за Actualno.com: Магията е преживяване, а не просто трик
Още: Стендъп смях за 8 март: Петя Кюпова и Comedy Club Sofia представят "Некоректна" (ВИДЕО)
„Идеята на тези срещи е да възродят традициите и интереса към фолклора. Да запознават и съхраняват музикално-танцовата ни традиция, казва Людмил Макаронски. Те са насочени към всички, които имат желание да затанцуват под звуците на българската народна музика. Българските танци са вълнуващо изживяване, както за тези, които ги танцуват, така и за тези, които ги гледат. Танцът е не просто стъпки, хореография, той е отражение на онова, което носим в себе си – емоции, чувства, темперамент. Той е невербалният разказ на душата. Българските танци са модел за хармония, символ на родолюбие, връзка с корените и част от народопсихологията.“
Людмил Макаронски също е хореограф и художествен ръководител на Професионална танцова формация „Гераци“ и Танцов клуб „Гераци“, където последователите на българския фолклор стават все повече и повече. Людмил Макаронски е завършил първия клас на Асен Павлов в НУТИ – София, специалност „Български народни танци” през 2002 г., след това „Хореография“ и „Арт мениджмънт“ в АМТИИ гр. Пловдив. Професионалната му кариера е свързана с ансамбъл „Чинари“, ФА „Тракия“, трупата на Нешка Робева, като там участва и в създаването на хореографските постановки.
„Помня едни от първите думи на г-н Павлов към мен - "Ти ще станеш много добър танцьор, искам само да ме слушаш“. И колелото се завъртя..“, връща лентата назад Людмил Макаронски.
Още: "Кралският национален балет на Грузия" с грандиозни спектакли в България
Още: "Последна стъпка" на Йордан Славейков с първа репетиция в Народния театър
Едни от важните му уроци като ученик на Асен Павлов в НУТИ са свързани със сценичното присъствие. - “Предстояха ни големи концерти и той ни казваше, че само един човек да има в залата, трябва да играем за него. Може да излезеш на сцената и само да я прекосиш, но трябва да те запомнят.“
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Световният конкурс "Опералия" ще се проведе в България за първи път
„Да разкриваш тайните на българския танц и българския ритъм и това как трябва да се пренесат във времето и да се предадат в съвременния глобален свят, е призвание, казва Асен Павлов. Няма как един древен народ, каквито сме българите да няма памет, род, родина и родолюбие. Това са елементите, които са закодирани в нас и нашата историята. Днес сме повлияни от общата емоция не само в България, но и в Европа и целия свят. Ние хората, които се занимаваме с фолклор и български танци, винаги сме държали на корените и всичко онова, което е част от нашата идентичност. Затова и отношението ни към фолклора е като към нещо ценно, което трябва да предадем на нашите възпитаници и последователи. Това не се прави само с днешна дата. Това го правеха моите учители, правим и го ние, ще го правят и нашите ученици, които продължават пътя и мисията ни.“