Учение за разрушително земетресение в Румъния вдигна по тревога на 14 октомври българските пожарникари. В Русе пристигнаха екипи от страната, които по-късно отпътуваха за Букурещ да помагат на съседите. Заедно с тях в учението участват спасители от Унгария и Чехия по механизма за гражданска защита в Европейския съюз. Включиха се спасителни екипи от София, Пловдив, Монтана, Велико Търново и Габрово. 40 души с 8 специализирани автомобила за реакция и помощ при бедствия от Русе бяха изпратени в Румъния от директора на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ гл. комисар Николай Николов и директора на русенската пожарна комисар Димитър Павлов.
„Ситуацията в учението е следната – на 13 октомври във Вранча е станало силно земетресение с магнитуд 7,5 по Рихтер. В Букурещ са разрушени стотици сгради, загинали са повече от 400 човека, хиляди са затрупани, неизвестен брой все още не са установени - загинали, пострадали, издирват се. По механизма за Гражданска защита в ЕС в нашия национален център се получи искане от Румъния с молба за съдействие. Ние оценихме цялата обстановка и видяхме, че и в нашата държава - Свищов, Никопол, има също разрушени сгради, поради което усилията бяха насочени натам. И тази нощ, получавайки допълнителна информация за изключително тежката ситуация в Румъния, мобилизирахме нашите екипи -хора, които предварително са готвени за подобен вид мисии. Играем го реално - хората, които в момента са тук, никой не знаеше вчера, че днес ще се наложи да ходят в Румъния“, обясни гл. комисар Николов.
„Пожарникарите са тръгнали в 3 часа през нощта за Русе, за да пристигнат навреме. Те са оборудвани със специализирана техника, която да помага за издирване на затрупани хора – различно оборудване, специализирано за конкретен вид дейности. Има за издирване с определени уреди, има разкъртване на конструкции, за спасяване по алпийски способ, оборудването е много разнообразно“, допълни ръководителят на българския екип гл. инспектор Радослав Стефанов от РД ПБЗН-Габрово.
„Пожарникарите си носят от България абсолютно всичко необходимо - храна, вода, спални чували и палатки, тъй като правят лагер на място, а не отиват в хотел. Те не трябва да са в тежест на приемащата страна, а да помагат“, каза още гл. комисар Николов.