Регионален исторически музей – Русе представя нов проект „Културна екосистема. Човек и природа – музейни образователни модули“, който ще се реализира през 2019 г. с помощта на Министерството на културата. Деца ще изучават формите на наследство, чрез опознаване на музейните експозиции.
Още: Ето кое е най-четящото дете в Русенската библиотека за 2024 г.
Още: Задигнаха пратки за близо 50 000 лв. от куриер в Русенско
В центъра на идеята е Екомузеят и неговите експонати. Те ще бъдат представени на подрастващите чрез специално разработени образователни модули в годишен цикъл от събития, обхващащи четирите сезона.
Зимата е представена с темата за „ледената епоха“ и изчезналите животни. В рамките на предвидения уъркшоп децата ще имат възможност да се докоснат до фигури на мамут и мастодонт, както и да сглобят иглу от макети на мамутски кости.
Раздел „Пролет“ акцентира върху Международния ден на птиците. С различни игри с макети на крака на водоплаващи и водогазещи птици в зала „Блатна екосистема“ на Екомузея, подрастващите ще узнаят за особеностите и начина им на живот.
Още: Община Русе няма да допусне струпване на тежкотоварни автомобили на нерегламентирани места
Още: Кметът на Русе за тир-паркинга на "Дунав мост": Камион не е спиран и не е каран да плаща
През втората половина на годината в образователен модул „Лято“ се визира живота на рибите, защитените и забранени видове, както и самия риболов. В уъркшопа, посветен на Деня на река Дунав, учениците ще се запознаят с дунавските риби, чрез специално създадени макети.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 21 години от трагичната загуба на офицерски кандидат Антон Петров отбелязаха в Русе
Още: Кметът на Русе посрещна коледари в Коледното градче на общината
Модул „Есен“ запознава с прилепите и техните местообитания. В Нощта на прилепите децата ще преминат през сензорен тунел, в който ще разберат как се ориентират в тъмнината чрез ехолокация летящите бозайници и с какво се хранят. Ще има тематични игри и занимания.
Ще бъде издадено и учебно помагало, в което са описани образователните модули. То ще използва и в следващи музейни занятия.
Главната цел на проекта е получаване на знания и провокиране на траен интерес към природните дадености и осмисляне на взаимовръзката човек-природа.
Още: Община Русе извършва цялостен ремонт на басейна в спортното училище
Още: Кметът на Русе откри изградения пешеходен мост на езерото в Лесопарк „Липник“
Русенският музей ще има изнесени занимания в Историческите музеи в Свищов и Тутракан.