Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

 „Трейс“ ще се „състезава“ с уста Кольо Фичето в Бяла

07 май 2021, 17:43 часа • 11875 прочитания

Че не можем да построим днес дори бледо подобие на това, което навремето е издигнал уста Кольо Фичето, е пределно ясно. Предстои обаче да проверим дали бихме могли да реставрираме изграденото от него. Своеобразното „състезание“ предстои да се проведе в град Бяла.  

Още: Община Русе извършва цялостен ремонт на басейна в спортното училище

Още: Кметът на Русе откри изградения пешеходен мост на езерото в Лесопарк „Липник“

Атрактивната поръчка, обявена от ръководството на община Бяла през март месец 2020-та, вече е финализирана. „Трейс Груп Холд“ АД ще ремонтира 135-годишния мост над река Янтра в град Бяла срещу почти 3,9 млн. лева без ДДС (4,66 млн.лв. с ДДС). 

Заличаването на пораженията по над стогодишното съоръжение, нанесени от времето, ще се изпълняват под зоркия небесен поглед на прочутия уста Кольо Фичето. Ангажимент на фирмата е да го реставрира и консервира в срок от 23 месеца, или почти две години – време, за което гениалният майстор е построил моста, 1865/7 г. Той се смята за постижение на българското възрожденско инженерно-строително и архитектурно изкуство.

Още: Обявиха кога се възстановява движението в двете посоки по "Дунав мост" при Русе

Още: Община Русе ще подпомогне изграждането на асансьор за хора с увреждания

Дълъг е 276 м и 9 метра широк, с 14 свода, чийто отвор е 12 метра. Украсени са с релефни изображения на животни.

Поддържат го 13 опори с водорези и облекчаващи ниши, както и два брегови устоя. Мостът е направен от издялан камък от местен варовик и варов хоросан.

След наводнение през 1897 г. осем свода в средната част на моста (около 130 метра) са унищожени. През 1922–23 г. съоръжението е реконструирано със стоманобетонни опори и сводове, но първоначалният облик е променен.

Още: Грейнаха светлините на Коледната елха в Русе

Още: Още 30 нови дръвчета обогатяват Парка на младежта в Русе

(Архитектурно заснемане на моста)

За Колю Фичето и Беленския мост Феликс Каниц (наречен Христофор Колумб на Балканите) казва: „И тоя скромен човек в потури и абичка не знае, че с Беленския си мост е построил най-голямата хидравлична постройка на Балканския полуостров извън Цариград“.

Мостът е запазен като паметник на строителното изкуство. Би трябвало да е само пешеходен, но не е точно така. Южно от него е построен съвременен мост.

(Старият и новият мост над р. Янтра)

Той е недвижима ценност на културното наследство с национално значение. Обявен за паметник на културата, като архитектурно-художествен вид.

Какво казва легендата за Беленския мост?

Идеята за изграждането му е от 1865 година по настояване на управителя на Дунавския вилает по онова време - Мидхат паша.

Когато Мидхат паша решил, че над река Янтра трябва да се построи мост, който да свързва Русчук /Русе/, Търново, Плевен и София, някой му казал че има в България един майстор – самоук, но пък който работи хем хубаво, хем евтино. 

Мидхат паша извикал Кольо Фичето и му възложил задачата за моста. Майсторът поискал две седмици за изчисления.

(Част от проекта за реставрация)

Върнал се в Търново, купил восъчни свещи от една черква и започнал работа. Нагрявал восъка на пламъка, после огъвал и слепвал вощениците. Така направил модел на мост с 14 свода, отгоре равен, а не корубест като старите римски кемери, с проста, но здрава конструкция.

Накрая, лично пред пашата заявява, че мостът ще струва точно 700 000 гроша - ни повече, ни по-малко!

Смаян от дързостта и самонадеяността на Никола Фичев, Мидхат паша отново го пита дали е сигурен в думите си. 

Тогава прозвучава знаменитият отговор: "Ако, Паша ефенди, не сторя моста до град Бяла за 700 000 гроша и по теркя си, вземи ми главата!"

А Уста Кольо не само изпълнил дадената дума, ами бил и възнаграден богато от турската управа – с орден „Меджидие”. Мостът, чийто строеж започнал през 1865 г., бил завършен окончателно през 1867 г.

Консервацията и реставрацията му са финансирани с проект от Оперативна програма „Региони в растеж“.  

В поръчката има и втора обособена позиция – за сграда и съпътстваща инфраструктура към моста. Нейната прогнозна стойност е 3,2 млн. лв. без ДДС, но тя е прекратена. Мотивът е, че подадените оферти са неподходящи.   

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес