Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мезонет, а не двустаен: Кметът на Русе е коригирал декларацията си

10 февруари 2025, 11:57 часа • 701 прочитания

Кметът на Русе Пенчо Милков е подал греша декларация за имотното и финансово си състояние. Заявил е, че е получил като дарение апартамент с площ 63 кв. м. Тази декларация Милков е подал към Комисията за противодействие на корупцията на 30 април 2024 г. След публикация в регионалния вестник "Утро" за подадените от русенските първенци декларации, хората в града започват да се питат още един имот ли са му подарили на кмета и къде е тогава мезонетът. ОЩЕ: Зам.-кмет на Пловдив бие по богатство Терзиев и кметовете на другите големи градове

Грешки стават

"Станала е грешка. Аз съм подал коригираща декларация до КПКОНПИ. В момента, в който излезе статията в "Утро", установих, че е станала грешка. Апартаментът е с много по-голяма площ и съм декларирал в Община Русе реалната площ, платил съм данъка – по дарение беше доста по-висок. Видях грешката, което веднага ме притесни. Декларацията е много голяма, изготвят я други служители, аз само я подписвам", коментира пред БНР кметът Пенчо Милков.

От отговора на кмета Милков става ясно, че след като през август е прочел вестник "Утро" с грешните данни, веднага е подал коригираща декларация и ставало дума за една сгрешена цифра. ОЩЕ: Пенчо Милков призова за законодателство срещу неприятните миризми

Не 63, а цели 258 кв. м.

Справка в Агенцията по вписванията сочи, че наистина на кмета Милков е подарен не малък двустаен, а мезонет с квадратура 258,930 кв. м. С две думи - нито една цифра от декларацията не съвпада с реалността. Но никой не пита нищо нито за това как така сестра ти ти дарява мезонет в идеалния център на Русе и като бонус гараж, нито как пък този имот е бил придобит от самата сестра. Любопитно е, че въпросният имот е построен от фирмата на съпруга ѝ, продаден ѝ е за сума, по-ниска даже от данъчната оценка, а след това пък подарен на по-малкия брат Пенчо.

Справката от Агенцията по вписванията е с дата 18 септември. ОЩЕ: Кметът на Русе Пенчо Милков: Прозрачността в управлението е най-важното за една община (ВИДЕО)

Нито една цифра не съвпада

Чрез заявление по Закона за достъп до обществена информация до Комисията за противодействие на корупцията получих други данни, които са различни от твърденията на кмета. Коригираща декларация е подадена, но едва след като започнах работа по случая и не става дума за една сгрешена технически цифра, а за число, в което няма нито една съвпадаща цифра.

Друг е въпросът, че тези корекции би трябвало да се правят в срок от месец след подаването - т.е. до 30 май. Защо не следват глоби за такива грешки в декларациите е въпрос към законодателите. Представете си, че вие сгрешите и не спазите сроковете пред държавата какво ще последва, но вие сте обикновени граждани. Необикновените са в публичния регистър с безнаказаните грешки. ОЩЕ: Първи резултати: Пенчо Милков печели категорично балотажа в Русе (СНИМКИ)

Още по-странното в случая е поведението на Комисията за противодействие на корупцията, която поддържа въпросния публичен регистър. До днешна дата декларацията на кмета на Русе си стои с онези 63 квадрата, които той е подписал и заявил през април. Защо съществуват публични регистри, след като никой не ги актуализира и как е защитено правото на гражданите да знаят кой с какво имотно състояние работи в наша полза, какви сделки сключва, какво спестява и откъде идват тези пари.

Пропуск в работата на Комисията за противодействие на корупцията е и фактът, че според чл. 58 от закона, който урежда работата ѝ, до ноември месец е трябвало да се направи проверка и да се отстранят неточностите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес