Русенският пътешественик Петър Ванев е единственият българин прекосил пътищата на Тройната корона: Тихоокеанският хребетен път, Апалачката пътека и приключилият в началото на август трети етап – Континенталният преход. Експедицията се осъществи с подкрепата на Община Русе, Фондация „Русе – град на свободния дух“, Сдружение „Поломие“ и спонсори.
Още: Кметът на Русе посрещна коледари в Коледното градче на общината
Още: Община Русе извършва цялостен ремонт на басейна в спортното училище
Изключителният успех на човешкия дух и воля бе обявен днес на пресконференция от Петър Ванев и Изпълнителния директор на Фондация „Русе – град на свободния дух“ Елена Минкова.
Петър Ванев тръгна с полет за САЩ на 17 март 2019 г. и измина 3100 мили (4988 км) през щатите: Ню Мексико, Колорадо, Уайоминг, Айдахо и Монтана в пет своеобразни етапа до 6 август, когато достигна до т. нар. точка на евакуация. Бюджетът на експедицията е била в рамките буквално на един американски долар за всяка измината миля. Това са 3100 долара по маршрута плюс 2000 долара за застраховки, екипировка и транспорт.
Експедицията започнала с прекосяване на щата Ню Мексико, характерен с дълги, безводни отсечки и високи температури, а в северната си част със снегове. До края на април Ванев успял да премине през целия щат и се отправил към щата Колорадо, където преходът претърпял своя обрат. Натрупалият се повече от метър сняг и извилата се снежна буря изключително затруднили пътешественика и се наложило да подаде сигнал за помощ. Последвала успешна спасителна акция с хеликоптер. Петър Ванев се разминал с леко измръзване на пръстите и снежна слепота, а след кратко време направил втори опит за прекосяване на тази част от маршрута. Преходът преминал отново при снежна буря, но този път успешно. Зимата, продължила до края на май е била незапомнено тежка през последните 25-30 години, по думите на местните хора. Наложило се пътешественикът да направи промяна в посоката на север. Спасителната акция довела до загубата на 27 дни, които пътешественикът трябвало да навакса, изминавайки по 50 км дневно. Прекосяването на Континенталния преход е отнело 135 дни и е приключило успешно на 6 август.
Още: Кметът на Русе откри изградения пешеходен мост на езерото в Лесопарк „Липник“
Още: Обявиха кога се възстановява движението в двете посоки по "Дунав мост" при Русе
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Русе ще подпомогне изграждането на асансьор за хора с увреждания
Още: Над 4000 зрители съпреживяха традиционното Коледно надиграване в Русе
Петър Ванев е първият българин прекосил Тихоокеанския хребетен път в Северна Америка - екстремен маршрут от границата на Мексико до границата на Канада с дължина 4240 км. Пътят му е известен като един от най-трудните пешеходни преходи в Новия свят. През 2018 г. той успя да премине и Апалачката пътека. С прекосяването на Континенталния преход Ванев успя да осъществи мечтата си за Тройната корона, която до края на 2018 г. е била притежание само на 396 души в света.
„Континенталният преход беше най-труден от трите прехода. Научих, че понякога егото движи човек в негативна посока. Хората и случките, които един човек преживява са същината на този вид преходи. Това е най-голямата награда.“, коментира Петър Ванев. Преживяванията ще са повод да пише третата си книга, след като издаде първата, „Пътека през огън и лед“ и предстоящото издаване на втората, посветена на прехода по Апалачката пътека.
Още: Кметът на Русе откри новия филиал на Центъра за специална образователна подкрепа
Още: Грейнаха светлините на Коледната елха в Русе