От 30 май до 2 юни ще се проведе XXXIV национален поход „По стъпките на четата на Таньо войвода“, организиран от Културно-просветно дружество „Родно Лудогорие“. Инициативата е под патронажа на президента на Румен Радев и се осъществява със съдействието на вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов. Походът се реализира и благодарение на общините и музеите в градовете Силистра, Тутракан, Исперих, Разград и Попово.
В проявата ще участват акад. Георги Марков от БАН и проф. Христо Матанов от СУ „Климент Охридски“ като научни консултанти, както и Теодосий Спасов и неговата група. Броят на участниците се очаква да надхвърли 450 души. На 1 юни, участниците в похода ще посетят следните селища в Русенска област: град Сеново и село Кривня в 8.30 ч., а в 10 ч. трябва да бъдат в град Ветово, като преди това ще направят преход през резервата „Бели Лом“.
Походът ще приключи на 2 юни пред паметника на войводата в местността Керчан баир до село Априлово, Поповско.
Историята на бойния път на четата е следната: На 17 май 1876 г. 28 четници, водени от 30-годишния, роден в Сливен, Таньо войвода (Таньо Стоянов Куртев), преминават Дунав при тутраканското село Пожарево. Четата е втората, образувана от българската емиграция в Румъния и по идея на самия Христо Ботев. Формированието на поета и революционер е трябвало да действа в помощ на Врачанския революционен окръг, а четата на Таньо войвода в подкрепа на Сливенския революционен окръг за подсилване на въстанието и създаването на север от Балкана на свободна територия. Бойният път на четата продължава 11 дни, преминава покрай 28 селища на Лудогорието и Поломието и през три битки. Таньо войвода загива на Керчан баир край село Априлово, а по-късно четата е разбита.