Археолозите завършиха с разкопките на Средновековния град Червен за тази година. Те продължиха един месец и обхванаха прилежащата територия на Църква №16, разположена в западната част на скалното плато.
Още: Кметът на Русе и президентът на БФС обсъдиха развитието на футбола в региона
Още: Кметът на Русе и главният мюфтия: Диалогът между общностите е ключът към единството
За трети пореден сезон се разкриват сектори от нейната вътрешност и околност. В цялост са проучени гробните камери, заемащи голяма част от основното помещение на църковната сграда и са изсечени в скалата.
Некрополът на църквата се развива в южна и източна посоки. Анализът на човешки кости се извършва от антрополога д-р Надежда Атанасова от Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН.
Находките от този сезон включват накити и предмети от всекидневието, както и колективна монетна находка, която съдържа над 150 монети от ХІV век. Проучената през 2019 г. площ е 150 кв. м, а откритите находки – над 300 на брой.
Още: Кметът на Русе откри обновената сграда на детска ясла
Още: Ето кое е най-четящото дете в Русенската библиотека за 2024 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задигнаха пратки за близо 50 000 лв. от куриер в Русенско
Още: Община Русе няма да допусне струпване на тежкотоварни автомобили на нерегламентирани места
Църква №16 притежава белезите на храмовото строителство от първите десетилетия на ХІV век. Състои се от преддверие, основно помещение и завършва с една тристенна апсида. При проучванията бе разкрит и сектор от главната улица на средновековния град, както и няколко зида от допълнителни пристройки около храма, датирани към началото на ХV век.
Археологическите проучвания на прилежащата територия на Църква №16 в Средновековния Червен бяха извършени от екип специалисти от Русе, Клисура, Павликени и Сливен, студенти по археология и доброволци.
Ръководител на проучването е Светлана Великова (Регионален исторически музей – Русе). Научен консултант на разкопките е доц. д-р Деян Рабовянов от НАИМ-БАН. В разгара на проучването почина археологът Стоян Йорданов, с чието име са свързани разкопките на Червен, както и началото на проучването на Църква №16.
Още: Кметът на Русе за тир-паркинга на "Дунав мост": Камион не е спиран и не е каран да плаща
Още: 21 години от трагичната загуба на офицерски кандидат Антон Петров отбелязаха в Русе
Финансирането на археологическата кампания е осигурено от Министерство на културата и от Регионален исторически музей – Русе. Въздушното заснемане на обекта се осъществява от екип на катедра „Телекомуникации” при РУ „Ангел Кънчев”.