Окръжният съд в Русе даде доживотна присъда за убийство на дете. Най-тежкото наказание получи 39-годишният Пламен Петров, който миналата година на Великден преби до смърт 7-годишната си дъщеря Пламена, припомня bTV.
Делото бе гледано повторно, след като Великотърновския апелативен съд го върна обратно заради процесуални нарушения. При първото дело Пламен бе осъден на 16 години затвор.
Трагедията, която завърши фатално за 7-годишната Пламена, се разигра на връх Великден 2014 година в дома им в бл. "Мура". Бащата се вбесил, че момиченцето не може да прочете гладко урока си от читанката, а го срича. Започнал да удря детето с юмруци, ритници и дръжката на метла пред очите на по-малката му сестричка Десислава. В следствие на ударите детето почина в русенската болница. Окръжният прокурор Георги Георгиев поиска от съда доживотен затвор за Пламен Петров, а защитникът му Славчо Славчев пледира за убийство по непредпазливост. Петчелният състав на Окръжния съд даде най-тежкото наказание и призна Пламен Петров за виновен в умишлено убийство, информира БНР.
"Не съм очаквал такава присъда. Мислех, че поне макар и да бъде с умисъла, щеше бъде 15-16 години, както беше предходната присъда. Тя беше неочаквана. Направо сме в шок. Ще обжалваме присъдата, ще видим какво ще реши Апелативният съд. И това е засега", каза адвокатът Славчо Стоев.
В делото беше доказано, че фаталният акт на насилие не е бил единствен спрямо детето, което защитникът коментира така: "Да. Поне така се доказа в делото, че не е единствено, но насилието е било в удряне на шамари, по лицето, по гърба и по други части на тялото. Не се доказа, че са били тежки удари".
Славчев поиска да се направи повторна комплексна съдебно-психиатрична експертиза за състоянието на обвиняемия. Експертите доказаха, че Пламен Петров е вменяем и е съзнавал постъпките си. Според тях бащата не е целял да причини смъртта на детето си, а наказанията си били модел на възпитание.
Бившата вече съпруга на Пламен Емилия Георгиева също беше призната за виновна за това, че при непосредствена опасност за живота на детето не е оказала помощ. Тя ще полага общественополезен труд в продължение на 6 месеца.